Blog

“Kendin Yap” Ürünleri Nasıl Ticarete Dönüştürülür?

İnternet üzerinden alışveriş alışkanlığı gün geçtikçe daha da fazla artarken e-ticaret pazarında da sektör çeşitliliği artmaya devam ediyor. Bunlardan birisi de İngilizce tabiri ile DIY (Do It Yourself) yani “kendin yap” sektörüdür. Özellikle pandemi sürecinin etkisi ile eve kapanılan son zamanlarda pek çok kişi yapmaktan mutluluk duyduğu hobilere fazlasıyla yönelmeye başladı. Bazıları bunu bir hobi olarak görse de bazıları da hobilerini iş tanımı altında ticarete dönüştürme yoluna gidiyor. “Kendin yap” projeleri ile e-ticaret dünyasına giriş yapılıyor. Yani kendilerine birer “kendin yap” sitesi kurmaktalar.

Binlerce e-ticaret girişimcisi “kendin yap” fikirleri ile e-ticaret sayesinde oldukça geniş kitlelere ulaşabiliyor. Girişimciler, el emeği göz nuru “kendin yap” ürünlerini geniş kitlelere pazarlarken online ticaret dünyasının avantajlarından yararlanabiliyorlar.

En Çok İlgi Çeken “Kendin Yap” Fikirleri

En Çok İlgi Çeken “Kendin Yap” Fikirleri

  • Takı ve aksesuar ürünleri
  • Sanatsal tasarım ürünleri ile baskı ürünleri
  • El işi ürünler
  • Dekor ürünleri
  • Tasarım çanta ürünleri
  • Örgü dünyası ürünleri
  • Giyim sektörü ürünleri

Dünya Trendleri Takip Edilmeli

Takı sektörü başlı başına e-ticaret dünyasında büyük bir paya sahip. Hem profesyonel hem de amatör olarak online ticaret dünyasında kendine büyük yer edinmiştir. Üreticiler “kendin yap” ürünleri konusunda hem orijinal hem farklı tasarımlara fazlasıyla ilgi duyarlar. Bu aşamada da girişimcilere son trendleri sürekli olarak takip etmek ve belirlenmiş olan hedef kitleye uygun tasarımlar sunmak düşüyor.

Aksesuar ürünleri de “kendin yap” sektörü içinde her geçen gün ilgisi artan sektörlerden birisidir. Fotoğraf makinesi askıları, cep telefonu askıları, birbirinden farklı çanta askısı tasarımları, kulaklık koruyucuları ve şarj aleti koruyucuları, gözlük askıları vb. sayılabilecek çeşitliliğe sahip ürünler yaratmaktan zevk alan kişiler tarafından tasarlanarak online mağazalarda satılabilir.

Rakiplerle girilen rekabet yarışından sıyrılabilmek amacı ile tasarımlarda fark yaratıyor olmak ilk hedef olmalı. Ardından da doğru kanallardan hedef kitle karşısına çıkmak odağa alınmalıdır. Bunun için de dijital pazarlama araçları aktif olarak kullanılmalıdır. Bu konuya özen gösterilmelidir. Sosyal ağlarda aktif olmayı, reklam çalışmaları ile destekleyip fark yaratmak daha kolay olacaktır.

Sanatsal Çalışmalar ile Fark Yaratılmalı

Sanatsal Çalışmalar ile Fark Yaratılmalı

Sanat dünyası online ticaret içinde geniş kullanım alanı olan bir alandır. Büyük emekler ve işçilikler ile ortaya çıkarılan resimler tablo olarak satılabilir ya da baskı dünyasında değerlendirilebilir. Kişiler, kendi tasarımlarını bir tişört baskısı ya da bir kupa baskısı üzerinde üstünde kullanarak ortaya orijinal bir iş çıkarabilirler.

El İşçiliği Gösterilmeli

Hızlı büyüyen pazarlar arasında sadece takı ürünleri ile aksesuar ürünler yoktur. Ahşap oymacılığı, örgü çalışmaları, deri tasarımlar, seramik, nakış ve çömlekçilik de gün geçtikçe hızla büyüyen pazarlar arasında yer alır. Kişiler, bütün bu başlıkları kendi ilgi alanlarına göre çeşitlendirip kendilerine en uygun bir “kendin yap” ürünü seçebilirler.

Emek ve Zaman Harcanması İstenen “Kendin Yap” Sektörüne Yönelinmeli

Bütün bu alanlardan “kendin yap” tanımına giren dekorasyon fikirleri, bahçe dekorasyonu ürünleri, hediyelik eşya ürünleri vb. çok daha çeşitli iş fikirleri çıkarılabilir. Yapılması gereken ise odaklanmak istenilen niş sektörünü belirlemek ve sonrasında planlama aşamasına geçmek. Bir marka yaratma yolunda üretim aşamasına başlandıktan sonra insanlara güven verebilmek açısından online mağaza kurma adımlarının atılmasını önermekteyiz. Marka adına dair sosyal medya hesapları da açılarak paylaşımlara başlamak markalaşma yolunda etkili bir hamle olacaktır.

Ürünlerin Tanıtımını Yapmak İçin Online Mağaza Açılmalı

Kendin yap” projeleri üretilmeye başlandıktan sonra ürünlerin ticaretinin yapılmak istenip istenmediğinden emin olunmalıdır. Bir sonraki adım olarak da markalaşma ile pazarlama adımları için online mağaza kurulmalıdır. Online mağazada ürünleri sergilemek tüketicilere güven verebilmek ve marka kalıcılığı sağlayabilmek adına atılacak en önemli adım olur. Online mağazayı sosyal ağlar ile destekleyip sanal mağazanın temellerini sağlam şekilde atmaya başlanmış olunur.