Blog

Kitle Psikolojisi Pazarlamada Nasıl Kullanılır?

Kitle psikolojisi konusu üzerinde çalışmak ve kitle psikolojisini anlamak, tüketicilerin ürün satın alma noktasında kararlarını ne şekilde verdiklerini anlamayı sağlar. Bu konu kavrandığında; pazarlama, satış stratejileri ve reklam stratejileri daha etkili bir düzlemde oluşur ve ilerler. Bu sayede geri dönüşümleri artırmak kolay hâle gelir. Peki söz konusu kitle psikolojisi pazarlamada ne şekilde kullanılabilir? Bu içeriğimizde pazarlamada kitle psikolojisinin kullanımını ele alacağız.

Tüketicilerin Satın Alma Döngülerini Anlamak

Öncelikli olarak firmaların ya da markaların, tüketicilerin satın alma döngülerini kavramaları gerekir. Bunun nedeni ise her farklı döngü için birer pazarlama çalışmasının olması gerektiğidir. Tüketiciler, öncelikli olarak bir sorun olduğunu fark etmelerinden sonra söz konusu bu sorunu gidermeleri için işlerine yarayacak ürünleri aramaya başlarlar. Araştırma süreci boyunca farklı ürün alternatifleri bulunduktan sonra karşılaştırma döngüsüne girilmiş olur. Bu noktada ürünün fiyatı, ürünün özellikleri ve sağladığı faydaların ne olduğuna bakılır. Sonraki aşamada ise tüketiciler daha da detaylı bir arayışa başlarlar. En son aşamada da tüketiciler satın alma süreci içine girmiş olurlar.

Bu süreçler markalar ya da firmalar tarafından bilindiğinde, farklı pazarlama ve içerik çalışmaları ile kullanıcılara farklı süreçler içinde hitap ederek, kullanıcıların satın alma kararlarını etkilerler.

Duygulara Odaklanmak

Kitle psikolojisi konusu, duyguların da ön plana çıktığı bir kavramdır. Tüketiciler, satın almaya dair kararlarını verirken çoğu zaman hislerine de önem verirler ki genelde satın alma kararlarında belli başlı duyguların tetiklenmesi sonucunda işlem gerçekleşmektedir. Bu nedenle pazarlama çalışmalarında tüketicilerin duygularına ve hislerine de hitap etmek, onların belli başlı duygularını tetiklemek gerekir. Bunun için kitle psikolojisinde duygusal pazarlama çalışmalarına odaklanmak ve bunlardan faydalanmak gerekir.

Tüketicilerin Anlık Kararlar Verdikleri Unutulmamalıdır

Tüketiciler, özel bir ihtiyaçları yokken de -ticaret sitelerinde sadece vakit geçirdiklerinde anlık satın alma kararı verebilirler. Verilen bu anlık kararlar genel itibariyle ürünlerin nasıl sunuldukları, ne kadar cezbedici oldukları, tüketicilerin duygularını ne şekilde harekete geçirdikleri gibi belli başlı etkenlerden etkilenir. Bunu sağlamak için de markaların ya da firmaların e-ticaret sitelerinde yapması gereken birtakım çalışmalar vardır.

Kitle psikolojisi konusu üzerinde çalışırken ürünlerin sayfalarını geliştirmek fazlasıyla önemlidir. Ürünler ile ilgili ek detay bilgiler, görsel kalitesi yüksek olan fotoğraflar, ürün videoları, akılda kalan ve dikkat çeken açıklamalar, kullanıcıların yorumları tüketicilerin anlık verdikleri satın alma kararlarını etkilemede oldukça önemli rol oynar. Özellikle görsel kalitesinin üzerinde fazlasıyla durmak ve ilgi çeken, merak uyandıran ve kullanıcıların duygularını tetikleyen ürün fotoğrafları kullanmak tüketicilerin anlık satın alma kararlarında oldukça etkili olur.

Kullanıcılar, bir beğendikleri zaman çoğunlukla duygularının etkisinde kalarak karar verdikleri için ürünlerin fotoğraflarında ürünün kullanım alanını belirli bir konsept içinde göstermek pazarlamada kite psikolojisi çalışmaları yaparken etkili olur.

Aciliyet Hissini Tetiklemek

Aciliyet Hissini Tetiklemek

Kitle psikolojisinde aciliyet hissi de değinilmesi gereken ve önemli olan konulardan birisidir. Tüketicilerin anlık karar vermelerini sağlamak, fırsatı ya da ürünü kaçıracakmış hissinin olmasını sağlamak adına aciliyet hissinin tetiklenmesi gerekir. Kitle psikolojisinde aciliyet hissinin etkisi oldukça önemlidir. Bunun için yapılabilecek çeşitli çalışmalar vardır.

Stok sayısını limitli tutmak, kampanyaları sınırlı süreler ile yapmak ve stok adetlerini kullanıcılara görünür yapmak bu süreç içinde aciliyet hissinin tetiklenmesini sağlar. 

Görselliği Ön Plana Çıkarmak

Görsellikte kalitenin ön planda olması, oldukça önemlidir. Özellikle sadece görsellik noktasında dahi tüketicilerin ürünü satın alma kararları etkilenir. Görsellik; site tasarımlarında, ürünlerin fotoğraflarında, ürünlerin ambalajları ve paketlerinde, reklam ve pazarlama içeriklerinde ön planda tutulmalıdır. 

Özellikle ürünlerin fotoğraflarının etkileyici olmaları süreç içinde öncelik verilen işlerden birisi olmalıdır. Ürün fotoğraflarının çözünürlüklerinin yüksek olmasının yanında ürün fotoğrafının beyaz bir arka plan ile hazırlanması önemli detaylardır.