Blog

E-ticarete Yeni Atılan Küçük İşletmeler İçin Satış Arttırıcı Öneriler

Siz de e-ticaret girişimcisi mi olmak istiyorsunuz? Yeni ve ilgi çekici bir fikriniz mi var? Eğer küçük bir işletme olarak e-ticarete atılıp hızlı büyümek istiyorsanız yalnızca fikrinizi dijital ticaret dünyasına taşımakla işiniz bitmiyor. Satış arttırıcı bazı yöntemleri bilmeniz ve doğru uygulamanız önemli. İşte, e-ticarete yeni atılan küçük işletmeler için satış arttırıcı öneriler! 

E-ticaret hacmi dünyada ve Türkiye’de her yıl büyümeye devam ediyor. Günümüzde en cazip mecra olan e-ticaret için hem bireysel hem kurumsal anlamda sayısız girişimci ve girişimcilik fikri var. Ancak her girişimcilik fikri bir girişime dönüşemeyebiliyor ya da dönüşse bile başarılı olamayabiliyor. Bunda en temel faktörlerden biri e-ticaretle ilgili yeterli bilgiye sahip olmamak. Daha yolun başındayken satış arttıran yöntemleri bilmek ve bu yöntemleri uygulamak önemli. 

Web sitesi tasarımı 

Web sitesi ticari faaliyeti olan her kurum ve kişi için en önemli kanal. Marka imajı, kurumsal duruş, güvenilirlik ve müşteriyle iletişim kurmak için web sitesi çok önemli bir vitrin görevi görüyor. 21. yüzyıl müşterileri basitliği önemsiyor çünkü çok zamanları kısıtlı. Yani sıkıcı, karışık ve dikkat çekmeyen site tasarımları müşterilerin tercihlerini olumsuz etkiliyor. Bu tarz web sitesi tasarımları site üzerindeki geri dönüşümleri azaltıyor. Bu nedenle sade, trendleri yakalayan ve kullanıcıların dikkatini çeken bir web sitesi tasarlamalısınız. Özetle, işe ilk olarak iyi ve trendlere uygun bir web sitesi tasarımıyla başlamalısınız. 

Güvenli bir web sitesi 

İster online kanalla ister geleneksel yöntemle ticaret yapın, ticaretin ana kuralının müşterinin güvenini kazanmak olduğunu gözden kaçırmayın. Küçük veya büyük her işletmenin güvenilir olması tüketici tarafında oldukça önemli. Küçük işletmeler içinse bu kuralı daha fazla önemsemek gerekiyor. E-ticarette müşterilerin güvenini kazanmak kadar güveni sürekli kılmak da gerekiyor. Müşterinize güven sağlayacağınız ilk alan ise web siteniz. Site üzerinde güvenlikle ilgili unsurları eksik bırakmayın. SSL sertifika kullanımları ve site genelinin HTTPS’e geçirilerek, veri transferlerinin şifrelenmesi ve tarayıcı üzerinde sitenin güvenli olduğunun gösterilmesi gerekiyor. 3D güvenlik seçeneklerini de mutlaka kullanın. Bu güveni hisseden müşterilerin, sitenizi ziyaretlerinin alışverişe dönüşmesi çok daha büyük bir ihtimal. 

Kaliteli, özgün içerikler oluşturun 

Kaliteli ve özgün içerikler günümüz ticaret ortamında önem verilmesi gereken konuların başında geliyor. Satışa sunduğunuz ürün veya hizmetin alanlarını farklı konsept ve açılarla göstermelisiniz. Bu şekilde tercih edilirliğinizi arttırır ve e-ticarete yeni giren bir işletme olarak daha kısa sürede e-ticarette rekabet avantajı elde edebilirsiniz. Ürünlerinizin açıklama metinleri özgün ve dikkat çekici olmalı. Görselleri de farklı açılarla göstermeli ve kaliteli görseller sunmaya özen göstermelisiniz. Sıradan ve kopya metinler Google’da üst sıralarda yer almanıza engel olabilir. 

Mobil kullanıcı deneyimine dikkat

E-ticaret sitenizin mobil kullanıcı sayısını arttıracak çalışmalar yapmalısınız. Bu bağlamda sosyal medya reklamları ile site trafiğinizi arttırabilir ve daha fazla satış yapabilirsiniz. Mobil kullanıcı deneyiminin geliştirilmesi e-ticarette başarıyı sağlayan unsurlardan biri olarak karşımıza çıkıyor. 

Rakipleriniz ne yapıyor?

Sizin fikriniz bir ilk değilse yani alanınızda faaliyet gösteren başka firma ve markalar varsa yolunuz biraz daha meşakkatli olabilir. Fikrinizi girişime dönüştürmeden önce mutlaka rakiplerinizi inceleyin. Unutmayın ticarette başarı ancak iyi rakip analizi ile elde edilebilir. Onları yakından tanıyın, marka stratejilerini inceleyin ve bu bağlamda yeni ve etkili stratejiler oluşturun. 

SEO başarının anahtarı

Arama motoru uyumluluğu özellikle e-ticarette oldukça önemli. Hizmet verdiğiniz alanda potansiyel müşterileriniz arama motorlarında hangi anahtar kelimelerle arama yapıyorlar? İçeriklerinizi SEO mantığına uygun şekilde ve özgün şekilde oluşturmanız. 

Kalite önceliğiniz olmalı 

Bir markayı marka yapan her zaman sadık müşterileridir. Yani her zaman önce sizi tercih edenler… İşte bu noktada satın alma faaliyetinden sonra da müşterilerinizle iletişim içinde olmalısınız. Kişiselleştirilmiş içerikler, sorunlara yapıcı çözümler, sıcak ve samimi iletişim müşterilerinizin markanıza duyduğu güveni arttırıyor. Sadık müşteriler için sadık bir e-ticaret girişimcisi olmak önem taşıyor.