Blog

Marka değeri, firmasını satmak veya firmasına yatırım almak isteyen girişimciler için önemli bir konudur. Zaman içerisinde oluşan bir olgudur. Bir markanın marka değerini artırmak için pek çok ve birbirinden farklı alanda çalışma yapmak gerekir. Bu çalışmalar sonucunda her markanın değeri farklılıklar gösterir. Sektörel bazdaki dinamikler dışında şirketlerin zaman içinde yaptıkları çalışmalar ve yatırımlar markanın değerini doğrudan etkiler. Bu içeriğimizde marka değerinin ne olduğundan ve nasıl artırılacağından bahsedeceğiz.

Marka Değeri Nedir?

Marka değeri, tanımına bakıldığında bir şirketin finansal değeri anlamına gelir. Marka değeri, bir şirketin yıllık cirosu ve kârlılık değerlerinin yanında müşteri tabanı, tüketiciler ile arasındaki iletişimi ve marka bilinirliğini kapsamaktadır. Satılan ürünlerin adedini ve şirketin yıl içinde ne kadar para kazandığını önemli bir faktör olarak görmekle beraber tüketiciye sunulan değerler ve marka sadakati de bu süreçte dikkate alınmaktadır.

Marka Değeri Nasıl Artırılır?

marka-degeri-nedir-

 • Marka Kimliği Oluşturmak: Marka değerini artırma çalışmaları yapmak için öncelikle bir markanın olması gerekir. Yani marka kimliği oluşturmak gerekir. Markayı tanıtabilmek, tüketicilerin gözünde bir algı yaratmak ve marka hakkında konuşturabilmek için bir marka kimliğine ihtiyaç duyulur. Kullanılacak dil, görsel çalışmalar, slogan, logo ve web sitesi vb. kurumsal ögeler marka kimliğinin temelinde yer alır. Marka kimliğini işin başında ortaya koymak, uzun vadede kimliği yansıtacak çalışmalar yapmayı kolaylaştırır. 
   
 • Hedef Kitleyi Anlamak: Markanın değerini artırmak için hedef kitle ile olan ilişkilerin sağlam olması gerekir. Bunu sağlamak için şirketlerin hedef kitlelerini yakından tanımaları, hedef kitlelerinin beklentilerini anlamalı ve onları karşılamaları; satış, reklam ile pazarlama stratejilerini kaliteli hizmet yönünde geliştirmeleri gerekir. Hedef kitle analizi yapılmalı ve markayı tercih eden ya da tercih etme potansiyelindeki müşteri profillerini çizerek, çalışmalarını bu kitleler üzerinde yoğunlaştırmaları gerekir.
   
 • E-Ticaret Sitesinde Kullanıcı Deneyimi Geliştirmek: Şirketlerin, gelirlerini artırarak sadık müşteriler edinebilmeleri için tüketicilerine hızlı ve kesintisiz bir alışveriş deneyimi sunmaları çok önemlidir. Bununla birlikte güvenli bir altyapı ile beraber online alışveriş güvenliğini sağlarken tüketicilerin gerçekleştirecekleri ödeme işlemlerini kolaylıkla yapmalarına olanak tanımaları gerekir. E-ticarette kullanıcı deneyimi fazlasıyla önemli olan konulardandır. Firmalara ait web sitelerinde kullanıcıların rahatlıkla gezebilmeleri, aradıkları ürüne kolaylıkla ulaşabilmeleri, ödemelerini güvenle tamamlayabilmeleri alışveriş deneyimlerini geliştirmiş olur.
   
 • Müşteri Hizmet Kalitesini Artırmak: Marka değeri, sahip olunan müşteri tabanı ile doğru orantılıdır. Müşteri memnuniyeti de marka değerini önemli ölçüde etkilemektedir. Bundan dolayı satış öncesinde ve satış sonrasında yüksek kalitede ve her müşteriye aynı standart ölçüsünde bir hizmet vermiş olmak çok önemlidir. Web sitesi haricinde sosyal ağlarda da destek hizmeti sunmak, Google Mesajla mobil arama yapacak kullanıcılara yanıt vermek; başka bir ifade ile birden fazla kanalla müşteri destek hizmeti sağlamak, müşteri destek kalitesini artıracaktır. Bunlarla birlikte destek işlemi esnasında hızlı davranmak ve tüketicilerin sorunlarını çözebilmek uzun vadede kalıcı müşteriler edinebilmeyi sağlar.
   
 • Reklam ile Pazarlama Çalışmaları Yapmak: Ulaşılan hedef kitleyi büyütmek ve satışları artırmak marka değeri artırmak için reklam ile pazarlama çalışmalarına bütçe ayırma gerekliliğini meydana getirir. Yeni kitlelere ulaşıp ürün tanıtmak ve bu çalışmalar sonunda web sitesine trafik çekmek satışları artırmak adına büyük ilerleme kaydettirir ve bunun için de pazarlama çalışmalarına bütçe ayırmak gerekir.
   
 • İçerik Girişi Yapmak: Marka değerini artırmak adına firmaların internetteki görünürlüklerini artırmaları gerekir. Sosyal ağlarda bulunan içeriklerin dışında arama motorları için de -özellikle Google arama motoru- sık aratılan anahtar kelimeler üzerinde yoğunlaşıp bunların yer aldığı içerikler üreterek içerik pazarlama çalışmaları yapmak kullanıcıların internette markaya dair daha çok içerik ile karşılaşmalarını sağlar. İçerik pazarlama ve SEO çalışmaları bu pazarlama sürecinde büyük ölçüde yarar sağlayan çalışmalardır.

Bu içerikte bahsedilen tüm pazarlama, reklam ve internet üzerinde görünürlüğü artıran her türlü çalışmalar markaların marka bilinirliğini artırmalarında büyük bir rol oynamaktadır. Marka değerini artırmak için tüketicilerin markayı tanımaları gerekir. Tüketiciler arasındaki marka bilinirliği de yeni müşteriler edinmeyi ve sadık müşteriler kazandırmayı sağlayacağı için marka değerini artırma ve marka bilinirliğini sağlama noktasında önemli olan faktörlerdendir.