Blog

Metaverse Nedir? Metaverse e-ticaret dünyasını nasıl etkileyecek?

Pek çoğumuzun hakkında çok net bilgi sahibi olmadığımız, bazı taşların yerine bir türlü oturmadığı ama aynı zamanda hayatımızın ortasına meteor gibi düşen bir gerçek; Metaverse. Son dönemin tüm dünyada en çok konuşulan konularından biri olan metaverse nedir? Metaverse e-ticaret dünyasını nasıl etkileyecek? Nereden çıktı bu metaverse? Siz de tüm bunları merak ediyorsanız, yazımızda derledik.

Özellikle Facebook’un adını Meta olarak değiştirmesiyle birlikte, Metaverse son dönemin en çok konuşulan konularından biri oldu. Dijitalleşen dünyanın bir getirisi olarak görülen ve geleceği şekillendireceği öngörülen metaverse toplum hayatı ve iş dünyasında bazı dönüşümlere neden olmaya başladı bile. İşte bu yüzden özellikle ticari kurumların gelecek stratejilerini değişime ayak uyduracak şekilde planlamalarında fayda var. 

Metaverse nedir?

Kavram olarak Metaverse’ü ilk olarak olarak ABD’li yazar Neal Stephenson'un yazdığı Snow Crash isimli bilim kurgu romanda gördük. Bu yeni terim meta ve universe kelimelerinin birleşmesinden oluşuyor ve “kurgusal evren” anlamına geliyor. Bu kurgusal evrene göre sanal dünyaların, artırılmış gerçekliklerin ve internetin bir araya gelmesi sonucu fiziksel dünyaya ait tüm insani duygular dijital dünyada hissedilebilir hale geliyor. Buna da Metaverse deniyor. Peki ama nasıl ortaya çıktı ve birden nasıl bu kadar önemli hale geldi? 
Metaverse’ün birdenbire dünyanın gündem maddesi olmasında, yaygınlaşmasında ve popülerleşmesinde Facebook’un etkisi çok büyük. Şirket kısa bir süre önce Facebook Inc. Olan adını Meta olarak değiştirdi. Mark Zuckerberg, Jeff Bezos ve Tim Sweeney gibi küresel teknoloji şirketleri de her fırsatta geleceğin teknolojisinin “kurgusal dünyalar” olduğunun altını çiziyor. Epic Games ve Roblox gibi oyun firmaları Metaverse çalışmalarını hız kesmeden sürdürüyor. Twitter, Microsoft ve Nvidia firmaları kendi metaverse ekosistemlerini oluşturuyor. 

Metaverse e-ticareti etkileyecek 

Metaverse e-ticareti etkileyecek! Daha doğrusu ticareti tümden etkileyecek. E-ticaret daha da önemli bir konuma gelecek. Tabi dönüşerek… Metaverse, araştırma ve ürün denemeleri gibi ticaret alanındaki deneyimlere entegre edilmiş durumda. Markalar için halihazırdaki teknolojilerin yaratıcı potansiyelini benimsemek büyük önem taşıyor. Bu erken dönem edinimleriyle deneyler yapan ve “içerik üreticilerle” çalışan markalar, müşterilerinin deneyimini daha da geliştirecekler. Üstelik metaverse deneyimleri yakın bir gelecekte çok daha fazla önem kazanacak. Meta mühendisleri, meta tasarımcıları gibi yeni meslekleri daha sık duymaya hazır olun. 

Bu öngörüyle bakıldığında Metaverse markaların ve insanların dijital kimliklerinin gücünü arttırıyor. Yaşanan gelişmeler toplumu da etkiliyor; çok daha hızlı yol kat ediliyor. Markalar artık tüketicileri ile daha yakın bir bağ kurmak istiyor. Artırılmış gerçeklik gibi teknolojilerin büyük rol oynadığı değişimden en çok faydayı ise süreci doğru yönetebilen şirketler görecek. 

Metaverse neleri değiştirecek?

Metaverse’ün şimdiden hayatımızda birçok şeyi değiştirdiği görülüyor. Peki, daha fazlası ne olabilir? Metaverse’ün hayatımızda yaratacağı değişimler ile ilgili bazı öngörüler şöyle: 

Meta veri tabanındaki e-ticaret hızlanacak ve çevrimdışı alışverişi çevrimiçi alışverişle birleştiren yeni özellikler ortaya çıkacak. Artırılmış gerçeklik teknolojisi tüketicilerin satın almadan önce ürünle ilgili daha fazla fikir sahibi olmasına yardımcı oluyor. Bu da satıcıların yararına olacak. İadeler azalacak.
Metaverse ile markalar müşterilerine tamamen kişiselleştirilmiş deneyimler sunabilecekler. Bu teknoloji sayesinde tüketiciler tam olarak istediklerini tam istedikleri zaman bulabilecekler. 
Sosyal medya ve e-ticaret arasındaki ayrım kapanacak. Markalar Metaverse sayesinde müşterilerin markayla ve markanın diğer takipçileriyle etkileşim kurabileceği topluluklar oluşturabilecek.
NFT’ler daha da önem kazanacak. Markalar NFT’leri alışveriş deneyimini geliştirmek için farklı amaçlarla da kullanacak. Bu sayede markalar dijital ürünler geliştirebilecek. 
Reklam seçenekleri de Metaverse ile etkilenecek. Reklamlar, sanal ilan panoları veya metaverse içerisindeki binaların üstüne konulabilecek.