Blog

Moda Sektörü İçin Dijital Pazarlama Rehberi

Dijital pazarlama ve sosyal medyanın en çok etkileşim alan konularının başında moda sektörü geliyor. Dijital pazarlamada yatırımlarını hızla arttıran moda ve güzellik markaları, dijital kanallarda dizi sektörü ve influencer’larla birlikte yol alıyor. Sizler için hazırladığımız moda sektöründe dijital pazarlama rehberi, moda ve güzellik sektörü için dijital pazarlamadaki trendleri açıklıyor.

Moda ve güzellik markaları, dijital pazarda en aktif yer alan sektörler arasında ilk sıralarda yer alıyor. Kadınlar kadar erkeklerin de takip ettiği moda sektörü özellikle sosyal medya kanalları üzerinde çok yüksek etkileşimlere ulaşıyor. Moda dünyasını takip eden tüketicilerin dijital tabanlı değişim istatistiklerinde, influencer’lar kadar popüler diziler de oldukça etkili oluyor. Dijital pazarlamada organik etkileşimi yüksek olan moda sektörüyle ilgili tüm detaylar yazımızda. 

Sosyal Medya, İnfluencerlar ve Moda Sektörü 

Mobil fotoğraf uygulamalarındaki filtrelerle güzellik algısını farklı bir boyuta taşıyan dijital dünya için moda sektörü en önemli kanalları oluşturuyor. Moda ve güzellik olarak ifade edilen bu sektörün bilinen markaları yüksek takipçili sosyal medya fenomenleri ile işbirliği yapıyor. Kendi hedef kitlelerine uygun influencer hesapları ile birlikte dijital pazarlama yapan markalar için ilk hedef elbette kadınlar. Çünkü kadınlar için moda ve güzellik dijital pazar araştırmalarında ilk sırada yer alıyor. 

Markalardan gelen ürünleri deneyip, giyinip kullanarak tüketiciye tanıtan influencerlar  bu kanal üzerinden kazanç sağlıyorlar. Birçok sosyal medya hesabının bu konuda reklam sayfasına dönüşmüş olduğu da tüketicinin dikkatinden kaçmıyor. Öyle ki bu influencerlar son yıllarda sosyal medya ödülleri kategorisinde ödüller dahi alıyorlar. Günün kombini hashtagleri ile tüketiciye sunulan ürünler influencerlar ile bir anda milyonlarca takipçinin sepetine düşüyor.

Dijital pazarlamada moda ve içerik 

Dijital pazarlamanın en önemli konusu ise orijinal içerik üretimi. Reels, hikaye, post paylaşımlarında kullanılan bu içeriklerin kaliteli ve özgün senaryoları kadar çekim kalitesi de tüketiciyi direkt etkiliyor. İçerik pazarlaması için profesyonel editörlerle çalışan markalar olduğu kadar sosyal medya danışmanları bulunan influencerlar dahi var. Fotoğraf ve videolar kadar paylaşımların metinlerinde de özgün, sade ve hedef odaklı çalışmalar yapılıyor. Eskiden basın toplantıları ve defileler ile tanıtılan birçok koleksiyon, günümüzde dijital pazarlama kanalları ile tüketiciye sunuluyor. 

Moda bloggerları da dijital pazarlamada etkin isimler arasında. Moda bloggerları ürünleri kendileri denemiyor. Ancak dijital pazarlamada kombinleri ve trendleri tüketiciye profesyonel olarak tanıtan isimler moda bloggerları oluyor. Tüm dünyada moda bloggerlarının içeriklerini incelediğimizde ise dizi sektörü ile eş zamanlı tanıtımların çok daha fazla etkileşim aldığı ortaya çıkıyor. Dizi saatinde yapılan postların etkileşimlerinde normal saatlere göre iki katı trafik gözlemleniyor.