Blog

Moda Sektöründe Satış Yapmak İsteyen E-Ticaret Siteleri İçin Dijital Pazarlama Rehberi

Moda sektörü hem çok popüler hem de sosyal medyanın en yoğun olarak kullanıldığı sektörlerin başında geliyor. Ticari faaliyetleri internet aracılığıyla yürütmek söz konusu olduğunda da sektör her ne olursa olsun karşımıza dijital pazarlama teknikleri çıkıyor. Spesifik olarak moda sektöründe dijital pazarlama açısından dikkat edilmesi gereken bazı noktalar var. Moda sektöründe satış yapmak isteyen e-ticaret siteleri için dijital pazarlama dinamiklerini paylaştık.

Moda markaları, dijital pazarlama tekniklerini oldukça aktif olarak kullanıyor. Özellikle sosyal medya kanalları üzerinden çok yüksek etkileşimlere ulaşan sektörde, tüketicilerin dijital tabanlı değişim istatistiklerinde, influencer’lar kadar popüler diziler de etkili. Peki, moda sektöründe dijital pazarlama adına neler yapılıyor?

Kadınlara arasında yoğun rekabet

Kadınların imaj ve güzellik kaygısı moda sektörünü her dönem canlı ve dinamik tutmaya devam ediyor. Moda markalarının dijital kanalarda bu kadar popüler hale gelmesi de aslında bu güzellik ve imaj kaygısının sektördeki bir getirisi… Özellikle Instagram’da yer alan styling profilleri, günün kombini hastag’leri modanın hayatımızdaki yerini sosyal medya üzerinden çok net bir şekilde ortaya koyuyor. Bu da markaları kadınlar arasındaki rekabeti hedef alacak stratejilere yönlendiriyor.

İçerik pazarlaması geçmeyen moda

Bilindiği gibi pazarlamanın hiç geçmeyen modası içerik pazarlaması. Hal böyle olunca sektör moda bile olsa bu moda önemini koruyor. Doğru içerik pazarlaması yalnızca kadınların değil, erkeklerin de moda sektörünü daha yakından takip etmesini sağlıyor. Yani moda sektöründe satış yapacak olan bir e-ticaret sitesinin içerikler konusunda dikkatli olmasında fayda var. SEO uyumlu, özgün metinler; trend kombinlerin sunulduğu etkili ve kaliteli görseller olmadan moda sektöründe özellikle de e-ticarette başarılı olmak pek mümkün değil. Bu alanda hizmet verenlerin e-ticaret sitelerini bir mağaza vitrini gibi düşünüp buna göre kurgulamaları gerekiyor.

Peer to peer (P2P)

Son dönemlerde öne çıkan bir pazarlama trendi de Peer to peer. P2P müşteriyi bir marka elçisi haline getirerek ürünü tavsiye etmesiyle devam ediyor ve ürünün satışında müşterinin aktif olarak rol almasını içeriyor. Bu pazarlama stratejisinde en başarılı olanlar müşterilerini marka elçisi yapabilenler oluyor.

Influencerlar

Moda sektörünün bilinen markaları yüksek takipçili sosyal medya fenomenleri ile iş birliği yapıyor. Bu yöntem de yine en trend pazarlama yöntemleri arasında yer alıyor. Kendi hedef kitlelerine uygun bir influencer ile birlikte dijital pazarlama yapan markalar ilk olarak elbette kadınları hedefliyor. Markalardan gelen ürünleri deneyimleyerek tanıtan influencerlar bu şekilde kazanç da sağlıyorlar. Bilindiği gibi son yıllarda sosyal medya ödülleri alan influencerlar da var. Günün kombini hashtag’leri ile tüketiciye sunulan ürünler, influencerlar’ın desteğiyle milyonlara ulaşıyor.

Black Friday ve kampanyalar

Özel günler ve black friday gibi kampanya dönemleri moda sektörünün dijital pazarlama tekniklerini en yoğun olarak kullanması gereken dönemler… Bu dönemlerde etkileşim oranları ciddi anlamda artış gösteriyor. Kampanya dönemlerinde ve özel günlerde satışı arttıran markaların ortak noktası ise mobile uyumlu uygulamalarının ya da web sitelerinin bulunması. Çünkü tüketiciler mobil kanalları web sayfalarına oranla çok daha fazla kullanıyorlar ve alışverişlerinde mobil uygulamaları daha fazla kullanıyorlar. Yapılan araştırmalar tüketicilerin yüzde 60’ının satın alacakları ürünleri önce mobil uygulamalar ve sosyal medya aracılığıyla keşfettiğini ortaya koyuyor. Mobil uygulama ve web sitesinin hızı ise dijital pazarlamada bir başka önemli başlık… Tüketicilerin hızlı açılmayan sayfalardan alışveriş yapmayı tercih etmedikleri yine yapılan araştırmalardan çıkan önemli sonuçlardan biri.