Blog

Bir şirket sahibi olanların n11’de kendi mağazalarını açarak ürünlerini listeleyebilmeleri ve satışa çıkartabilmeleri mümkündür. Türkiye’deki en bilinen pazaryeri platformlarından biri olan N11’de mağaza açabilmek için belli şartlar vardır. Bu şartları ve N11 entegrasyonu hakkındaki bilgileri içeriğimizde detaylı olarak ele alacağız.

N11 Nedir?

n11-nedir-nasil-magaza-acilir

N11, Güney Koreli bir şirket olan SK Group ile Doğuş Grubu’nun ortaklıkları ile kurulan ve mağazalar ile tüketicileri birleştiren online pazaryeridir. 2012 yılının Haziran ayında kurulan N11, hızlıca büyüyerek Türkiye’nin en önemli pazaryerlerinden biri olmuştur. Bünyesinde barındırdığı binlerce mağaza ile kullanıcı sayısı milyonları aşmıştır. 

N11 Nasıl Çalışır?

Tıpkı diğer pazaryerleri gibi N11’de alıcılar ile satıcıları bir araya getiren platformlardan birisidir. Firmalar bu platformda kendi mağazalarını açarlar ve satışını yaptıkları ürünleri bu platformda listelerler. Alıcılar da bu pazaryerindeki farklı kategorilerde ve ürün gruplarında bulunan ürünlere ulaşarak ilgili mağazalardan alışveriş geçekleştirirler.

Bu platformdaki alışverişlerde “Ödeme Koruma Sistemi” bulunur ve alışverişler bu sistem ile güvenceye alınır. Alıcı siparişini verdikten sonra mağaza da ürünü alıcıya kargolar ve sonra ürün ile ilgili sorun yaşanmazsa alıcı üç gün içinde N11’e onay verir. Onay işleminden sonra havuz hesaptaki para mağaza hesabına yatar. Böylece müşteriler ile mağazalar için alışverişler güvence altına alınır.

Neden N11’de Mağaza Açmalıyım?

N11 pazaryerinde satış yapabilmek için e-ticaret sitesi olma zorunluluğu bulunmamaktadır. Ancak bir e-ticaret sitesine sahip olmak kurumsallaşma ve markalaşma konusunda her zaman avantaj sağlamaktadır. N11 pazaryerinde bir mağaza sahibi olmak da çok bilinen ve büyük bir hedef kitlesi olan N11’de potansiyel müşteriyi artırmak anlamına gelir.

N11’de Mağaza Açmanın Avantajları Nelerdir?

n11-magaza-avantajlari-nelerdir

N11 pazaryerinde bir mağaza sahibi olmak internetten satış yapma noktasında pek çok avantajı beraberinde getirir. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz:

Markalaşma noktasında ilk adım: Bir mağaza sahibi olmak satıcıların kendi markalarını oluşturabilme noktasında atacakları ilk adım olduğundan dolayı oldukça önemlidir. İnternetten ürün arayanlar, mağaza ile karşılaşarak mağaza sahibi olan firmayı tanıyacaklardır.

Ürünler listelenebilir ve reklam seçeneklerinden faydalanılabilir: N11 pazaryerinde mağaza açıldığında mağaza envanterinden bulunan ürünleri bu platformda listelemek ve N11’in sunduğu reklam alanlarında ürünleri sergilemek, mecranın kullanıcılarına ulaşmak mümkündür.

Farklı kitlelere ulaşılır: Online pazaryerleri kendilerine ait kullanıcı kitlesine sahip olurlar ve bu hedef kitleler oldukça geniştirler. Fiziki mağazalar ile ulaşılamayacak potansiyelde geniş bir kitleye bu platformda mağaza açarak ulaşmak ve satışları artırmak oldukça kolaydır.

Rakip analizi yapılabilir: Fiyatlandırmalar ile müşteri hizmetleri konusundaki analizler için rakiplerin bu platform üzerinde yaptıklarını takip etmek analizi kolay hâle getirir.

N11’de Nasıl Mağaza Açılır?

n11-magazasi-nasil-acabilirim

N11’de mağaza açabilmek için şirket olarak faaliyette bulunma zorunluluğu vardır. Şirket olarak faaliyet göstermeyen kullanıcılar bireysel satış yapamaz. 

N11’e platformuna giriş yaptıktan sonra sayfanın üstünde yer alan “Mağaza Girişi” butonuna tıklamak gerekir. Burada üyelik bilgilerini doldurmak ve sonra da mağaza açma işlemini onaylamak gerekir. Onaylama kısmı e-posta adresine N11’den gelecek onay malindeki linke tıklamakla gerçekleşir.

Hesap oluşturulduktan sonra “Hesabım” sayfası altındaki “Evrak Yönetimi” bölümünden gerekli evraklar ile satış sözleşmesini yüklemek gerekir. Bu şekilde mağazanın onaylanması için belgeleri N11’e iletmek şarttır.

N11’de Mağaza Açabilmek İçin Gereken Belgeler Nelerdir?

N11’de onaylanmış mağaza olabilmek için birtakım belgelerin tamamlanması ve bunların N11’e iletilmesi gerekir. Sermaye şirketleri ya da adi ortaklıklar ve şahıs şirketleri için gereken belgeler şunlardır:

Adi Ortaklıklar ya da Sermaye Şirketleri İçin:

 • Son 6 ay içinde alınan güncel faaliyet belgesi
 • Vergi levhası
 • İmza sirküsü
 • Kuruluş ticaret sicil gazetesi
 • Adi ortaklıklar için ortaklık sözleşmesi
 • Satıcı ilan ve işlem sözleşmesi (n11.com sözleşmesi)
 • Komisyon anlaşması (Çalışma mali şart ve prensipleri)

Şahıs Şirketleri İçin:

 • Vergi levhası
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • İmza sirküsü
 • Komisyon anlaşması (Çalışma mali şart ve prensipleri)
 • Satıcı ilan ve işlem sözleşmesi (n11.com sözleşmesi)

N11’de Mağaza Açılma Süresi Ne Kadardır?

n11-kimler-kullanabilir

N11’deki sanal mağazanın aktif hâle gelmesi için mağaza açma sürecindeki iletilen evrakları Doğuş Planet’in onaylaması gerekir. Evrakların tam ve olduğu net ise N11 e-posta veya telefonla mağazanın onaylanma durumuna dair dönüş sağlar. Süreç evrakların doğruluğuna göre değişir.

N11’de Mağaza Açmadan da Satış Yapılabilir mi?

Bu platformda satış yapmak için mağaza sahibi olma şartı vardır. Sadece şirketler satış yapabilir. Bundan dolayı kullanıcıların mağaza açması gerekir.

N11’de Mağaza Açmak İçin Ücret İsteniyor mu?

Bunun için ücret istenmez. Şirketler ücret ödemeden de bu pazarda mağaza açabilirler ancak firmalardan bir hizmet bedeli, satış komisyonu ve ürün listeleme ücreti alınır. Mağaza açma aşamasında ücret talebinde bulunmayan bu platform, mağazanın listeleyeceği ürünlerin adedine göre hazırladığı paketlerden birisini sunar. Mağaza sahipleri bu paketlerden birisini alarak ürün listelerler. Paketler şu şekildedir:

 • 100 Adetlik Mini Paket: 8 TL
 • 500 Adetlik Standart Paket: 40 TL
 • 1000 Adetlik Pro Paket: 80 TL
 • 5000 Adetlik Mega Paket: 400 TL
 • 10.000 Adetlik Ultra Paket: 800 TL

Bu fiyatlar 2020 senesi için geçerlidir.

N11 Pazaryerinde Komisyon Oranları Nasıldır?

N11 kullanıcı sözleşmesinde detaylı olarak belirlenen ürünlerin komisyon oranları şu şekildedir:

 • Anne – Bebek Kategorisi: %14 - %20
 • Elektronik Ürün ve Aksesuar Kategorisi: %5 - %10
 • Kozmetik ve Kişisel Bakım Kategorisi: %14 - %15
 • Kitap, Oyun ve Film, Müzik Kategorisi: %4 - %20
 • Saat – Mücevher Kategorisi: %5 - %20
 • Motosiklet – Otomotiv Kategorisi: %5 - %11
 • Outdoor – Spor Kategorisi: %6 - %15

N11’de Faturalandırma Nasıl İşler?

N11 pazaryerinde faturalandırma işlemi aylık olarak faturalandırılır ve bunlar mail yolu ile iletilir. Mağaza yönetim panelindeki “Ödeme Yöntemi” sekmesinin altında olan “Fatura Sorgulama” seçeneği ile komisyon faturalarına ulaşılabilir.

Pomelo Stok ile N11 Entegrasyonu Nasıl Sağlanır?

n11-satis-nasil-yapilir

Pomelo Stok entegrasyon programıyla mağazanızı pazaryerlerine entegre edebilir ve pazaryerlerindeki ürünleri Pomelo Stok’a aktararak tek bir panelden tüm pazaryeri mağazalarınızı yönetebilirsiniz. Bunun için tek gereken entegre etmek istediğiniz pazaryerine ait API bilgileridir. API bilgilerini Pomelo Stok paneline girerek dakikalar içinde entegrasyon işlemlerinizi kolay ve güvenli şekilde tamamlarsınız. N11 entegrasyonu ile N11 mağazınızı entegre edin, iş yükünüz hafiflesin.