Blog

N11’de Satıcı Olmak İçin Bilmeniz Gerekenler 

Çağımız alışveriş ve satış trendleri online pazaryerlerinde şekilleniyor. N11 de Türkiye’nin en popüler online pazaryerleri arasında yer alıyor. Yüzlerce satıcıyı ve milyonlarca alıcıyı buluşturan platform, e-ticaret girişimcileri için de bir cazibe noktası niteliğinde. Yalnızca yeni bir girişim yapacak olanlar için değil, halihazırdaki girişimini daha maliyetsiz bir şekilde büyütmek isteyenler de N11’i tercih ediyor. Peki, N11’de satıcı olmanın yolları neler? İşte N11’de satıcı olmak için bilmeniz gerekenler!

Siz de günümüzün satış trendlerini yakalamak ve fikrinizi ya da girişiminizi daha kısa sürede geliştirmek istiyorsunuz? O halde sizin için en uygun olan strateji, online pazaryerleri arasında popüler olan ve birçok avantaj sağlayan N11’de mağaza açmak olabilir. Toptan ve perakende satış yapılmasına imkan sunan N11, binlerce şirketi belli komisyon oranları karşılığında sanal mağazalarda alıcılarla buluşturuyor. 

N11’de nasıl mağaza açılır?

N11’de mağaza açmak ve satıcı olabilmek için bazı adımları tek tek uygulamak gerekiyor. İlk olarak resmi bir şirket kurmalısınız. Şirketin şahıs, Limited ya da Anonim şirket olması fark etmiyor. Önemli olan N11 tarafında, satış sürecinde ve sonrasına gereken fatura işlemleri ve vergilendirmeler için mutlaka bir resmi muhatabın olması. Daha sonra mağaza üyelik formunun eksiksiz ve doğru bilgilerle doldurulması gerekiyor ve hesabınızın aktivasyon süreci de böylelikle başlıyor. Üyelik formunda yer alan maddeler ise şunlar: Kullanıcı adı, şifre, e-mail adresi, mağaza adı, üyelik türü, satıcı iş ortaklığı ve ilan sözleşmesi onayı. Aktivasyonun ardından kullanıcılardan sisteme yüklemelerini istedikleri bazı belgeler var. O belgelerse şunlar: Vergi levhası, imza sirküleri, satıcı ilan ve işlem sözleşmesi, son 6 aylık güncel faaliyet belgesi, çalışma mali şart ve prensipleri, komisyon anlaşması. Tüm bu belgeler sisteme yüklendikten sonra N11 tarafından inceleniyor. Eğer bilgileriniz eksiksiz ve yeterli bulunursa mağazanız da açılıyor. 

N11’de satıcı olmak avantajlı mıdır? 

N11’de satıcı olmanın birçok önemli avantajı var. İlk olarak şunun altını çizelim, platform bünyesindeki sanal mağazalara profesyonel desteği esirgemiyor ve marka güvenilirliğini güçlendiriyor. Üye satıcılarını da koruma altında tutuyor. Tüm bunları hangi yöntemlerle yapıyor derseniz, örneğin, N11 ile ödeme güvencesi söz konusu oluyor. Yani N11’de satılan ürünlerin ödemesi en başta bir havuza aktarılıyor. Ürün, müşterinin eline geçip onaylandıktan sonra, ödemesi satıcıya ulaşıyor. 7 gün içinde onaylanmayan ancak ürün iadesi ya da değişimi de yapılmayan ürünlerin ödemesi ise satıcıya otomatik olarak yapılıyor. N11’in satıcılara sağladığı bir başka önemli avantaj ise ücretsiz ürün sergileme hizmeti. N11’de 1000 ürüne kadar ücretsiz yükleme yapma şansınız var. Böylelikle daha fazla ürününüzü müşterilerinize sunabiliyorsunuz. 

N11’in sağladığı avantajlar bunlarla sınırlı değil elbette. Platform, İstanbul’da Eminönü ve İstoç’ta; ayrıca Ankara, İzmir, Adana ve Antalya bölge ofislerinde ücretsiz profesyonel fotoğraf çekimi hizmeti de sunuyor. Aynı zamanda farklı kategorilerdeki ürünlerinizi tek bir mağaza üzerinden yönetebilme, N11 Mağaza Yönetim Paneli’ni iOS ve Android uygulamaları üzerinden de kolaylıkla yönetebilme imkanlarınız da var. Son olarak, N11 kargo şirketleriyle yaptığı anlaşmalarla da tercih edilen bir online pazaryeri olarak karşımıza çıkıyor. 

N11’in 2022 yılı komisyon oranları 

Online pazaryerlerinin komisyon oranlarını bilmek önemli. N11’de de ürünler, segmentlerine göre değişkenlik gösteren farklı komisyon oranlarında satılıyor. İşte N11’in 2022 için belirlediği komisyon oranları: 
Anne ve Bebek Ürünleri: Yüzde 15-20
Elektronik Ürün ve Aksesuarları: Yüzde 5-13
Kozmetik ve Kişisel Bakım Ürünleri: Yüzde 10-15
Kitap, Müzik, Film, Oyun: Yüzde 3-15
Mücevher ve Saat: Yüzde 5-20
Otomotiv ve Motosiklet: Yüzde 2-12
Spor ve Outdoor: Yüzde 12-is15