Blog

E-ticaret dünyasında uzun ömürlü ve başarılı bir marka yaratabilmek adına izlenmesi gereken pek çok farklı strateji ve adım vardır. Doğru adımları atabilmek ve işin en başındayken bir marka kimliği yaratmak, uzun vade içinde markalaşma sürecini hızlandırır. Markanın ismi, marka logosu, renklerin seçimleri, tasarım şablonları, hedeflenen kitle gibi pek çok etken marka yaratma süreci içinde öne çıkmaktadır. Marka kimliğinin temel gereksinimlerinin neler olduğunu ve marka değerinin nasıl artırılabileceğine dair bilgilerin neler olduğunu daha önceden ele almıştık. Söz konusu içeriğe ulaşmak için aşağıdaki bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Marka Değeri Nedir? Marka Değeri Nasıl Artırılır?

Bu içeriğimizde de marka değeri oluşturma süreci içinde yapılabilecek çalışmaların neler olduğundan bahsedeceğiz. Bu noktada cevaplanması gereken ilk soru şudur: Tüketicilerin firmayı nasıl görmesi isteniyor?

Marka yaratma süreci içinde tüketicilerin markayı nasıl görmek istediklerini belirlemek gerekiyor. Tüketicilerin marka ile karşılaştıklarında gözlerinde oluşacak imajın marka tarafından belirlenmesi gerekiyor. Bu sebeple kullanılacak renkler, markanın ismi ve markanın logosu gibi ilk etapta marka kimliğini dışarıya yansıtan etkenlerin titizlik ile belirlenmesi gerekiyor. Seçilen marka ismi, logoda kullanılacak olan renkler ve slogan ilk izlenimleri yansıtmaktadır. 

Tüketicilerin gözündeki imaj için ilk olarak önemli olan bu unsurlar net olarak belirlenmelidir. Logo, marka ismi, kullanılan renkler ve slogan üzerinde özen gösterilerek çalışıldığında uzun vadede kullanılabilecek bir kimlik oluşturulmalıdır.

Online Platformlar Hazırlanmalıdır

Bir marka yaratmak ve internet üzerinden satış yapabilmek için online platformlar içinde de varlığı sürdürmek gerekiyor. Öncelikli olarak bir e-ticaret sitesi kurmak ve sonra da sosyal ağ platformlarında markanın profillerini oluşturmak gerekir. Bütün platformlar üstünde aynı temalar, aynı slogan, aynı marka logosu ve aynı görsel konseptler kullanılmalıdır. Bu markanın imajı açısından önemli bir detaydır. Sürekliliğin sağlanıp korunması ile bütün platformlarda aynı imajın sergilenmesi gerekir. Marka ismi seçimi hakkında yazmış olduğumuz içeriği okumak için aşağıdaki bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Marka İsmi Seçmek İçin 8 Önemli Nokta Nedir?

Markalaşma süreci içinde markaların dijital platformda şu noktaların üzerinde durmaları gerekir:

  • Özgün olmak
  • Markanın kendisine has bir dilinin olması
  • Akılda kalan ve dikkat çeken tasarım şablonları oluşturmak
  • Yapılan işi ve kimliği tanımlayan bir slogan oluşturmak
  • Müşteri ile iletişim stratejileri oluşturmak

Yapılan Tüm İşlerde Marka Vurgulanmalıdır

Marka yaratma süreci içinde yapılan bütün işlerde markayı öne çıkarmak başlarda ilk zamanlarda oldukça önemlidir. Kullanıcıların markayı tanımaları ve marka ile aşina olmaları için söz konusu çalışmaların yapılması oldukça önemlidir. Markanın web sitesi üzerindeki sloganlar ve logo, sosyal ağlar ile diğer platformlarda yapılan pazarlama çalışmalarında da kullanılmalıdır ve marka sürekli vurgulanmalıdır.

Bununla birlikte bütün çalışmalarda aynı iletişim dili kullanılmalıdır ve içeriklerde de mevcut bir düzen dahilinde süreklilik sağlanmalıdır. Bu hamleler markalaşma sürecinde fazlasıyla önemlidir.

Hedef Kitle Netleştirilmelidir

Markanın ulaşmak isteyeceği kitlenin en başında belirlenmesi de çok önemlidir. Hedef kitleye göre kullanılacak logo, slogan, marka renkleri, tasarımlar ve kullanılacak dil hedef kitleye göre değişiklik gösterir. Bu sebeple de öncelikli olan çalışmalardan birisi hedef kitleyi analiz edip onlara hitap edebilecek olan bir marka kimliği oluşturabilmektir. Hedef kitlenin anlaşılmaması, onlara doğru bir şekilde ulaşılmamasına sebep olur ve bu noktada yapılan çalışmalar boşuna harcanan vakit olur.

Süreklilik Korunmalıdır

Markalaşma süreci içinde bütün çalışmalarda ve web sitesinde aynı dili kullanmak, iletişim stratejilerini oluşturmak, aynı görsel temalarını kullanmak ve de bir bütünlük oluşturmak fazlasıyla önemlidir. Tüketicilerin gözünde de marka değerini oluşturabilmek için süreklilik sağlanmalıdır ve hep aynı şablon ile ilerleyerek marka algısı yaratılmalıdır.

Tüketicilere Değer Sunulmalıdır

Bir marka yaratmak için yapılması gereken çalışmalardan bir diğeri de tüketicilere bir değer sunmak. Rakiplerden farklı olabilmek ve onların bir adım daha önüne geçmek için tüketicilere söz konusu markadan alışveriş yapıp markayı takip etmeleri için bir sebep sunmak gerekir. Bu, tüketicilere sunulan bir değerdir. Ürün veya hizmetin tüketicilerin hayatında neyi kolaylaştıracağına dair bilgi sunmak ya da müşteri desteği kalitesini en üst seviyede tutarak müşterilerin memnuniyetini artırmak markalaşma sürecinde etkili adımlardır.