Blog

Google reklamları tüketici alışkanlıkları içinde oldukça önemli bir yer tutarken online alışveriş sitelerinin geri dönüşlerini de büyük ölçüde artıran önemli bir uygulamadır. Google’ın alışveriş reklamları yerine kullanılabilecek birçok satış pazarlama tekniği vardır. Bu içeriğimizde geri dönüşleri artırmayı ve Google arama sonuçlarında ön plana çıkmayı sağlayacak satış tekniklerini ele alacağız.

Remarketing (Yeniden Pazarlama) Tekniği

Reklam bütçesi, yeniden pazarlama tekniği ile bir diğer adıyla da remarketing için kullanılabilir. Yeniden pazarlamada web sitesini önceden ziyaret etmiş, ürünleri incelemiş, sepete ürün atmış olan kullanıcılar hedeflenir. Bu kullanıcılara özel olarak reklam kampanyaları ile web sitesine yeniden gelmeleri ve satın alma işlemlerini gerçekleştirmeleri hedeflenmiş olur.

Display (Banner) Reklamları Tekniği

Display reklam reklam bir diğer adı ile banner reklam adı verilen ve farklı web sitelerindeki hedef kitlenin gösterimine sunulmuş olan metin ve görüntüden oluşan ücretli bir reklam türüdür. Ürün ya da firma hakkında bilgi içeren, reklama tıklandığında bir ürüne ya da bir firmaya yönlendirme yapan bir reklam tekniğidir. Display reklamları Google ADS üzerinden oluşturulabilir.

Arama Motoru Pazarlama – SEM Tekniği

Arama motoru pazarlama tekniği günümüzde en fazla kullanılan pazarlama türleri içinde yer almaktadır. Google ADS reklamlarıyla arama motorları içinde öne çıkmanın hedeflenmiş olduğu bir reklam çeşididir.

Arama Motoru Pazarlama – SEO Tekniği

Arama motoru pazarlama tekniğinde organik şekilde web sitesine trafik çekmeyi hedefleyen pazarlama tekniği SEO tekniğidir. Bu işlemle, web sitesi üzerindeki içeriklerin arama motorları tarafından uyumlu hâle getirilmesi sağlanır. Bu sayede organik şekilde arama motorlarında görünür olmak hedeflenir.

Video Pazarlama Tekniği

Son yıllardaki popüler satış pazarlama tekniklerinden birisi de video pazarlama olmuştur. Kullanıcı trendlerinin video içeriklere yönelik yön değiştirmesi ile beraber videolu anlatımlara ağırlık verilmeye başlanmıştır. Ürünlerin tanıtımları, kampanyaların duyuruları, vloglar, eğitici ve bilgilendirici videolar ve canlı yayınlar bu pazarlama çalışmaları içinde farklı platformlar üzerinde kullanılmaktadır. Ayrıca bu dönem içinde ürün ve marka bilinirliği açısından da en sık ziyaret edilen sitelerde video reklamına yer verilmesi önerilir.

İçerik Pazarlama Tekniği

E-ticaret sitelerinin sektördeki büyük markalar arasında tercih edilme oranlarını artırmak ve de siteye gelen kullanıcılar üzerinde güven sağlamak adına ayrıntılı ürün açıklamaları, her alanda iletişim araçları ve profesyonel görseller web sitesi kullanıcılarında güven sağlayan unsurlar arasındadır. İçerik pazarlama, yazılı ya da video içerikler, görsel içerikler yapılabilir ve de tüketiciye daha çok bilgi vererek ürün ve markaya olan algı ile güven artırılır.

Sosyal Medya Reklamları Tekniği

Günümüzde sosyal medya; tüketiciler ile işletmecileri dolaylı ya da doğrudan olarak buluşturan, geri dönüşümleri ve etkileşimleri büyük oranda etkileyen bir mecradır. Sanal mağaza açısından sosyal medya platformlarının aktif kullanılması gerektiği gibi pazarlama çalışmalarının da ilk basamağına sosyal medyanın koyulması tavsiye edilir.

Reklam bütçesi, hedef kitle ve de kampanyalara göre bulunmak istenen doğru mecrayı seçip sosyal medya reklamlarıyla etkileşim artırılabilir. Türkiye özelinde bakıldığında Instagram, Facebook, YouTube, Twitter, Pinterest, Tiktok gibi uygulamalar en fazla kullanılan sosyal ağlar başında gelir. Geniş kitlelere ulaşabilmek için sosyal ağlar ürün ve marka bilinirliği için aktif şekilde kullanılmalıdır.

Influencer Pazarlama Tekniği

Influencer pazarlama tekniği sosyal medyanın bir alt başlığı olarak düşünülebilir. Pazarlama teknikleri arasında markaların son zamanlarda yönelmiş oldukları akımlardan birisi de tanınmış olan hesaplar ya da kişiler ile iş birlikleri yapıp marka ya da ürün tanıtımı yapmak olmuştur. Influencer pazarlama tekniği olarak bilinen bu pazarlama çalışmalarında belli birer takipçi kitlesine sahip olan ya da belli birer niş üzerinde bilgi uzmanlığı olan kişiler ile iş birlikleri yapılmaktadır.

Takipçi sayısı yüksek olan kişiler, markalar için de içerik üretebileceği gibi markaların ürün tanıtımlarını yapıp kendi hedef kitlelerine markayı tanıtırlar. Sosyal medya pazarlama çalışmalarına ayırılacak reklam bütçesine Influencer pazarlama tekniğine de yer verilmesi tavsiye edilir.

E-Posta Pazarlama Tekniği

E-posta gönderimleri, müşterileri yeniden kazanmak ve satış yapmak adına e-ticaret için yapılacak harika bir pazarlama tekniğidir. E-posta pazarlaması; bülten, kampanya, blog, anket, duyuru gibi birçok farklı alanda kullanılarak müşterilerin ilgisi çekilebilir.

Affiliate Pazarlama Tekniği

Bir diğer adı performans pazarlamadır. Affiliate pazarlama tekniği, belirlenmiş olan bir eylemin gerçekleşmesi ardından ödeme yapılması şeklinde işleyen pazarlama tekniğidir. Bu satış pazarlama tekniği ile web sitesi reklamları birlikte çalışılan firmanın yayıncı ağında da yayınlanır. Reklamın görüntülenmesi ya da tıklanması hâlinde para ödenmez. Müşteri, web sitesinde belirlenen aksiyonu aldığı durumda firmaya komisyon ödemesi yapılır.

Inbound Pazarlama Tekniği

Inbound pazarlama tekniği, satın alma kararını vermeye yaklaşmış olan ve belli ürünü arayan tüketiciye yönelik olarak içerik çalışmalarının yapılmasına odaklanan bir pazarlama türüdür. Arama motorlarının kaliteli olan içeriğe öncelik vermesi ve müşterilerin de firmayla aralarında bir yakın bağ kurmalarını sağladığından dolayı inbound pazarlama son zamanların önde gelen pazarlama yöntemleri arasındadır.

Video, görsel ya da yazılı içeriklere odaklanıp tüketicilerin satın alma süreçleri içinde onların satın alma kararlarını etkileyebilecek içerikler üretip ürünün pazarlama aşamasını hedefler. Oluşturulmuş olan özgün içerikler, kullanıcıların dikkatini çeker. Kullanıcıları potansiyel müşteriye çevirir.

Akıllı Alışveriş Reklamı Tekniği

Google alışveriş reklamlarının arama sonucunda çıkmış olan ürün reklamları Türkiye’de çalışmaaycak olsa bile yeniden pazarlama ile YouTube alışveriş reklamları kullanımına devam edilecektir. E-ticaret şirketleri, Google ADS üstünden yapacakları reklam metin çalışmaları, reklam kampanyaları ve yukarıda saymış olduğumuz satış pazarlama teknikleriyle Google aramalarında öne çıkabilirler. Reklam bütçeleri doğru kanallara aktarılıp satışlara da kesintisiz olarak devam edilebilir.