Blog

Online Ticarette Pazaryeri Entegrasyonlarının Önemi

İnternet ortamında alıcı ve satıcıların bir araya geldiği  sayfa ve uygulamalara online pazar yeri denir. E-ticarette milyonlarca kişi online pazar yerlerinde buluşur.  Dijital dünyanın pazar yerlerinde kişiler, farklı alternatifleri kolaylıkla karşılaştırabilirler. e-ticaret kullanım hacminin artması ile de pazar yeri entegrasyonu büyük önem kazanmaya devam ediyor. Peki pazar yeni entegrasyonu nedir? En çok tercih edilen pazar yerleri nerelerdir? Pazar yeri entegrasyonunun avantajları nelerdir?

Pazaryeri entegrasyonu ne demektir?

Sanal dünyada her gün binlerce sepet dolup, boşalıyor. Tüketiciler aradıkları ürünün farklı sitelerde karşılaştırarak hem bütçelerine, hem almak istedikleri adede ya da türe göre avantajlarını gözlemlemek istiyorlar. Pazaryeri Entegrasyonu ile bu gözlem süreci çok daha hızlı bir şekilde yapılabiliyor. Markalar sadece web siteleri üzerinden satış yaptıklarında bu karşılaştırmalardan ve daha birçok avantajdan yararlanamadıkları gibi en önemlisi ziyaretçi sayıları bir pazar yeri kadar yoğun olamıyor.

Örnekle, kendinize bir mağaza açmak istediğinizde bunu sokak arasında mı yoksa işlek bir alışveriş caddesinde ya da AVM’de mi açmak size daha çok müşteri ve satış kazandırır? İşte pazaryeri entegrasyonu tam olarak bu şekildeki örneğin sanal dünyadaki yansımasıdır. Mağazalar kendi e-ticaret siteleri olsun olmasın, bir pazar yerine entegre olarak, daha çok kişiye ulaşmayı hedeflerler.

En çok ziyaret edilen pazar yerleri nerelerdir?

Türkiye e-ticarette hem ulusal hem uluslararası markalarla iş birliği yapan şirketlere sahiptir. Hepsiburada, N11, Trendyol, Amazon, GittiGidiyor, Çiçeksepeti Türkiye’nin en çok tıklanan e-ticaret pazaryerleri arasında yer alır. Dünyada en çok ziyaret edilen pazar yerleri ise Amazon, Etsy, Alibaba, Aliexpress ve eBay gibi siteler örnek olarak gösterilebilir. Pandemi ile birlikte yüzde yüz artan e-ticaret oranları ile bu sitelere milyonlarca bilgisayar ve telefondan erişim sağlanır.

Pazaryeri Entegrasyonunun Avantajları Nelerdir?

Düşük komisyonlar ve listeleme ücretleri ile milyonlarla insana ürünlerinizi ulaştırabileceğiniz e-ticaret pazaryerlerinde yer alarak hem pazaryeri entegrasyonuna dahil olmuş olup, hem de birçok farklı avantajdan faydalanabilirsiniz. Anketlere göre tüketiciler, bir pazaryerinden alışveriş yapmanın kargo ve iade süreçlerinde işlerini çok daha fazla kolaylaştırdıklarını belirtiyorlar. Ayrıca markalar bir pazaryerinde entegre olduklarında, depolama, kargolama, fatura kesme, stok takibi, siparişleri görüntüleme, yorumlarla iletişime geçme önemli hususlarda da avantaj sağlamış olurlar. Tüm işlemleriniz sürerken, tüketici farklı pazaryerleri kıyaslama sürecini devam ettirirken, profesyonel bir pazaryerinde olmanız sizi de bu aramalarda tercih edilir listede görüntületir.

Özetle ifade etmek gerekirse pazaryeri entegrasyonu firmaları büyük bir havuzda bir araya getirerek, e-ticarette çok daha fazla satış odaklı kitlelerle ulaşmasını sağlar. Aynı zamanda kendinizin takip edeceği birçok şeyi büyük bir pazaryeri çatısı altında toplandığınızda iş bölümü yaparak kolaylaştırır ve hızlandırır. 

'' Pomelo Stok Pazaryeri Entegrasyon Sistemini kullanarak Trendyol, N11, Hepsiburada, Amazon, Gitttigidiyor, Çiçeksepeti gibi pazaryerleriyle entegrasyon işlemlerinizi tek hamlede yapabilirsiniz. Böylece mağazanızın satışlarını dakikalar içinde tek bir panelden yönetebilirsiniz ve daha çok müşteriye ulaşabilirsiniz. ''