Blog

Bir e-ticaret işletmeniz varsa nihai amaç da web sitesine daha çok ziyaretçi çekmek ve de bu ziyaretleri satış ile sonuçlandırmaktır. Web sitesine ziyaretçi çekmek satış potansiyelini artırmanın yanında marka bilinirliği, sitenin SEO değeri ile müşteri etkileşimi gibi avantajlar da sağlar. Bundan dolayı ne kadar fazla ziyaretçi çekilirse sektördeki rekabet gücü de o derece artacaktır.

Web sitesine trafik sağlamanın çeşitli yolları vardır. Sosyal medya kanallarından web sitesine trafik çekilebilir ya da Google ADS gibi reklam hizmetlerini kullanıp trafik artırılabilir. Web sitesine çekilebilecek trafik çeşitlerinden biri de “Organik Trafik” akışıdır. Bu kavram, siteye arama motoru sonucu üzerinden gelmekte olan ziyaretçilerdir. Ücretli tanıtımlar olmadan web sitesinin genel performansına dair bilgi vermektedir. Organik trafik artırma yolları uzun vade içinde sonuç verse bile e-ticarette rekabet etmek adına oldukça önemli stratejilerden birisidir.

Organik Trafik Ne Demektir?

Organik trafik kavramı, ziyaretçilerin arama motorlarında bir kelime aratarak listelenen sonuçlar üstünden web sitesini ziyaret etmeleridir. Örnekle açıklamak gerekirse kulaklık satan bir mağazaya biri Google’da “kulaklık” sözcüğünü aratarak web sitesini ziyaret ederse bu kullanıcı, o web sitesi için organik trafik sağlamış olur. Organik ziyaretçilerin toplamı sitenin organik trafik performansını belirlemektedir.

Organik trafik performansını görebilmek için Google Analytics ve benzeri araçlardan fayda sağlanabilir. Organik trafiğin yüksek olması, işletmenin uzun vadeli ve de kalıcı şekilde bir rekabete sahip olmasını sağlayacaktır. Arama motorlarında güçlü bir sıraya sahip olmak bundaki ilk şartlardan birisidir.

Organik Trafik Niçin Önemlidir?

Organik trafik, Google arama motorunun bütün trafiğinin %53’lük bir dilimini oluşturmaktadır. Kullanıcıların %94’lük bir dilimi arama sonuçlarında organik olan sonuçlara yönelmektedir. Bundan dolayı arama sonuçlarında işletmeyi bir şekilde kullanıcıların önüne çıkarmak gerekiyor. Bunun için de ücretli reklamlar denenmelidir. Ancak ücretli reklamların sağladığı trafik kısa süreli olacaktır. Bütçe bitince trafik de bitecektir. Organik trafik ise hem ücretsizdir hem de trafiği daha kalıcıdır. Web sitesinin de rekabetini korumaktadır.

Organik trafik akışı, firmaların asıl müşteri kitlelerini oluşturmaktadır. Organik ziyaretçileri inceleyip dijital stratejileri de bu verilere göre şekillendirmek mantıklıdır. Bu sayede daha da isabetli ve verimli olan kampanyalar düzenlenebilir. Geri dönüşler de bu ölçüde artırılabilir.

Organik trafiği artırmak adına birtakım dijital stratejileri uygulamak gerekiyor. Bu çalışmaların sonuçları uzun süreçte görülür. Başarılı olan organik trafik çalışmaları e-ticaret işletmelerinde pek çok avantaj sağlar.

Organik Trafiği Artırma Yöntemleri Nelerdir?

Organik trafikte kaynak arama motoru olduğundan dolayı web sayfasına “arama motoru optimizasyonu” yapılması gerekir. Bunun diğer adı SEO’dur. Bu çalışmalar işletmelerin alakalı olduğu kelimelerle arama motoru sonuçlarında üst sıralarda çıkmasını sağlamakta olan çalışmaların bütünüdür.

SEO çalışmalarını yapmak web sayfasını arama motorlarında görünür hâle getirecektir. Arama motorunda yapılan sorgulamalarda üst sıralarda yer almak web siteleri için bir velinimettir. Bugün Google trafiğine baktığımızda bu trafiğin %94’ü bu sorgulamalarda ilk 10’da çıkan sayfalar sayesinde sağlanır. Bundan dolayı e-ticaret işletmeleri arama motorlarına göre optimize edilmelidir.

SEO çalışmaları ile e-ticaret sitesine ait web siteniz işletmenize dair yapılan aramalarda üst sıralarda yer alır ve böylece müşteriler satılan ya da pazarlanan ürüne dair kelimeleri arama motorlarında arattıklarında sizi bulmuş olurlar. Bu sayede de kalıcı bir rekabet sağlanmış olunur. Organik trafik belirli bir seviyeye ulaştığında kalıcılığı yakalar ve sabit kalır. Geriye kalan diğer dijital pazarlama stratejileri ile işletme çok daha fazla büyütülebilir.