Blog

Babalar günü, anneler günü, yılbaşı, sevgililer günü gibi özel olarak kutlanan günler alışveriş trafiğinin diğer zamanlara nazaran hiç olmadığı kadar yoğun hâle geldiği ve bu doğrultuda da ekonominin canlandığı zamanlar olarak karşımıza çıkıyor. Sonsuz seçeneğin sunulması, mağazaya girip çıkmanın gerekmiyor oluşu, fiyat karşılaştırma ve en uygun olan fiyata ulaşmanın kolay hâle gelmesi sebebi ile özel günlerin öncesinde internet üzerinden yapılan alışverişin hacmi yıldan yıla katlanarak artış göstermektedir. Bu içeriğimizde özel günlerin beraberinde getireceği fırsatları kazanca çevirebilmek için faydalı olan tavsiyeleri sizler için ele alacağız.

Web Sitesini Hazırlamak

Web siteleri, yaklaşmakta olan özel gün için o güne özel olan bir tema ile süslenmelidir. Eğlenceli görseller ile videolar kullanılmalıdır.

Uygulanan temaya uyan ürünler ön plana çıkarılmalıdır. İlgili olan bölüme ulaşmak kolay hâle getirilmelidir. Bunu yaparken de eski müşterilerin alışmış oldukları düzeni çok fazla değiştirmemekte fayda vardır. 

Ürün sayfalarında uygulanmış temaya uyan görseller kullanılmalıdır.

Mobil cihazlar üzerinden yapılan online alışverişlerdeki artış dikkate alınmalıdır. Bu doğrultuda da web sitesinin tasarım açısından responsive tasarım yani mobil uyumlu olup olmadığını kontrol etmek gerekir. Gerekli olan değişiklikleri ve de testleri alışveriş yoğunluğu başlamadan tamamlamak gerekir. 

Özel günlerin öncesinde hediye fikirleri ya da ürün seçenekleri bulmak için milyonlarca arama yapılır. Bunu dikkate almak ve bu doğrultuda SEO çalışmalarına önem vermek gerekir. Sık olarak aratılan anahtar kelimeler kullanılmalıdır. Arama motorları daima özgün içerikleri tercih ettiklerinden dolayı ürün sayfalarında tedarikçilerin tanıtımlarını kopyalamadan özgün metinler yazılmalıdır.

Sanal alışveriş deneyimlerinde site ziyaretçisinin web sitesinden ayrılmasının en önemli sebeplerinden birisi sayfaların yüklenme hızının yavaş olmasıdır. Kaliteli görsellerden ve içeriklerden ödün veremden sayfa hızının yüksek olmasına özen gösterilmelidir. Böylece ziyaretçi, alışverişini tamamlamadan web sitesini terk etmez.

Müşterilerin veri güvenliği mutlaka sağlanmalıdır. Yoğun olan alışveriş dönemlerinde siteye ilk kez gelen ziyaretçinin sayısında artış görüleceğinden onları rahat ettirebilmek adına güvenlik sertifikaları sergilenmelidir.

Beklenti Yaratmak

Web sitesinde bir blog varsa ki kesinlikle olması gerekir, yaklaşan özel gün ile ilgili içerikler yayınlanmalıdır. İlginç görünen hediye fikirlerine, sürpriz tavsiyelerine, seyahat önerilerine, ilgi çekeceği düşünülen ve de web sitesinin trafiğini artıracak olan içeriklere öncelik vermek gerekir.

E-posta gönderilen listeler güncellenmelidir. E-posta ile sosyal medya hesapları aracılığı ile mümkün olduğu kadar geniş bir kitleye web sitesinin varlığı hatırlatılmalı ve ürünler tanıtılmalıdır. 

Zamanlaması iyi ayarlanan, birbirinin kopyası durumunda olmayan, özgün olan içeriklere sahip, ilginç fikir ile tavsiye içere-n bir e-posta hazırlamak oldukça iyi bir hamledir. Bu kampanyayı sosyal medyada yer alan mesajlar ile desteklemek gerekir.

Eski müşterilere, takipçilere ve üyelere kendilerini özel hissettirme potansiyeline sahip e-postalar gönderilmelidir. Onları bu özel fırsatlardan ya da hediyelerden haberdar etmek gerekir.

Ürün Gamını İyi Belirlemek

Popüler ve klasik ürünlere olduğu kadar ilginç olan ve beklenmedik durumdaki ürünlere de yer verilebilir. Orijinal hediye fikirleri ile çeşitliliğinin bulunacağı bir web sitesi olarak tanınmak iyidir.

Bir ürün araştırıldığında benzeri olan ve muadili olan ürünleri tavsiye ederken bunun beraberinde bir de uçuk olan bir öneride bulunulmalıdır. Sırf akıllarına başka bir fikir gelmediğinden dolayı belirlenmiş bir ürüne yönelen kişiler sevindirilmiş olur.

Sınırlı sayıda kişiye hitap eden niş ürün seçenekleri bulundurabilir. Söz konusu ürünlerde rekabet oranı çok daha az olur.

Özel günler ile çok fazla bağdaşmayan ürün satışı yapılan web siteleri, bu ürünleri o özel günün temasına uyumlu olan farklı bir mesaj ile pazarlayabilir. Örneğin, “Babalar Gününde babanızın sağlığını düşünerek ona bir tansiyon ölme aleti alın.” şeklinde bir öneri ile hediye olarak akla gelmeyecek bir ürün önerisinde bulunulabilir. 

Birlikte satın alınma olasılığı taşıyan ürünler uygun fiyatlarla paketlenebilir. 

Kaçırılmayacak Fırsatlar Sunmak

Bedava kargo imkânını sunmak hem rekabet açısından bir adım önde olmayı sağlar hem de müşterilerin memnuniyetini artırır.

Herhangi bir şeye ücretsiz sahip olabilme fikrine kimseler karşı koyamayacaktır. Bir alana bir bedava, şu kadarlık alışverişe şu kadarlık hediye çeki, belli miktar üzerinde yapılan alışverişlerde hediye gibi tekliflerle müşterilere kazançlı çıkacaklarını düşündürmek iyi bir hamledir.

Kısa süreli kampanyalar düzenlemenin faydası büyüktür. Sınırlı süre için geçerli olabilecek fırsatlar müşterileri harekete geçirir.

Web sitesinden alışveriş yapanlar arasında yapılacak çekiliş ile farklı büyüklüklerde ödüller verilebilir. 

Web sitesinden alışveriş yapanları siteye tekrar gelmeleri için teşvik etmek gerekir. Örneğin, Babalar Günü hediyesini alanlara Anneler Günü hediyesi için geçerli bir indirim kuponu ya da kodu verilebilir.

Kusursuz Hizmet Sağlamak

Satışları artırabilmek adına bunca çaba gösterdikten sonra elde edilen başarı sabote edilmemelidir. Gelebilecek talebi karşılayabilecek kadar ürün hatta bundan daha fazlası stokta bulundurulmalıdır. Temini zor olan ya da zaman alabilecek olan ürünlerde kısıtlı sipariş şartı olduğu belirtilmelidir. Stoğu tükendiğinde de bu ürün satıştan kaldırılmalıdır.

Hediye paketi hazırlama ya da paketin içerisine özel bir not ekleme gibi jestler ek ücret talep edilmeden yapılabilir. Bu müşteriler için bir artı olacaktır.

Kargoya teslim edilme ve müşteriye ulaşma süresi konusunda gerçekçi olan vaatlerde bulunulmalıdır. Planlar kargoda özel günlerin öncesinde oluşacak yoğunluklar dikkate alınarak yapılmalıdır. Güvenilen kargo şirketleri ile çalışılmalıdır. Normal bir alışveriş ürününden ziyade hediye amaçlı gönderilen bir ürünün gecikmesi kimseyi memnun etmeyecektir.

Bozulabilecek ya da kırılabilecek ürünler uygun şekilde ambalajlanmalıdır. Dileyen müşterilere aldıkları kıymeti yüksek ürünleri sigortalama seçeneği sunmak gerekir.

Web sitesinin VIP ya da ücretli üyeleri bulunuyorsa onlara öncelik tanınmalıdır.

Verilen sözler mutlaka tutulmalıdır. Tutulmazsa da hata kabul edilmeli ve telafi etmek adına bir jest yapılmalıdır. Özür dilemek tahmin edilenden daha etkili olur.