Blog

Özel günlerin yaklaşması demek kampanya dönemlerinin de gündeme gelmesi anlamına gelir. Bu süreç boyunca kullanılacak pazarlama ve reklam stratejileri de satışları etkileyecektir. Geri dönüşümleri ve yatırım getirisini artırmaya yönelik stratejiler oluşturup yıl içindeki kampanyaların verimi artırılabilir. Farklı sezonlar için farklı kampanyalar yapılsa bile genel itibariyle pazarlama ve reklam stratejileri bütün kampanyalar için uygulanabilir. Özellikle bahara giriş aylarına hazırlandığımız bu zamanlarda kış sezonu sonu kampanyaları göz önünde bulundurulabilir ve bu kampanyalar için strateji geliştirme çalışmalarına başlanabilir. Peki bu dönemler için pazarlama ve reklam stratejileri nelerdir? Bu içeriğimizde bunları inceleyeceğiz.

Kampanya Ürünlerini Belirlemek

Öncelikle kampanya dönemi için öne çıkartılacak ürünler belirlenmiş olmalıdır. Böylece hangi ürünlerin ve ürün gruplarının kapsandığı reklam kampanyalarının yapılacağı belirlenmiş olur. Bu noktada stok yönetimi yaparken de özellikle bu ürün gruplarına dikkat edilir. Kampanya ürünleri ile ilgili hangi ürünlerin öne çıkarılacağının önceden belirlenmesinde fayda vardır.

Ne Tür Fırsatlar Sunulacağı Belirlenmelidir

Pazarlama ve reklam çalışmalarında öne çıkartılacak fırsatlar da öncesinde belirlenmiş olmalıdır. Web sitesi üzerinde indirimle yapılan satışlar, kuponların kodları, yüzde oranındaki indirimler, bir alana bir de bedava şeklinde farklı çeşitte fırsat türleri içinden hangileri üzerine yoğunlaşılacağına öncesinde karar verilmelidir. Böylece reklam ve kampanya içerikleri daha net bir çizgide hazırlanabilir ve e-ticaret sitesi üzerindeki düzenlemeler yapılabilir.

Kupon kodu veya indirimlerin beraberinde kampanya dönemlerinde de bundle ürünlerden yararlanılabilir. Fırsatlara bu tür ürünler de eklenebilir. Bundle ürünler, sepet ortalamasını artırmayı sağlarken toptan şekilde satılan ürünlerin adedinin de yükselmiş olmasını sağlar.

Sosyal Medya Gönderilerini Hazırlamak

Pazarlama ve reklam çalışmalarında kullanılacak sosyal medya gönderileri de önceden hazırlanması gereken içeriklerdir. Reklamların yanında organik şekilde de takipçilere ulaşmak için sosyal ağlar kullanılabilir. Bunun için kampanyalar ile ilgili birbirinden farklı sosyal medya gönderilerinin hazırlanması faydalıdır.

Genel itibariyle kampanyaları tanıtabilecek bir içerik oluşturulabileceği gibi ürünlerin özelinde farklı içerikler de oluşturulabilir. Böylece hem sosyal medyada paylaşacak içerik üretimi yapılmış olu hem de kampanyalar tanıtılmış olur. Bu içerikler Instagram hikayesi formatında da oluşturulabilir ve daha çok etkileşim alır. Özelikle Instagram profilinde hikaye içerikleri daha çok dikkat çektiğinden dolayı kampanyaların tanıtımı için bu formatı kullanmak doğru bir hamle olur.

Sosyal Medya Reklamları Hazırlamak

Sosyal ağlar pazarlama ve reklam çalışmaları adına fazlasıyla önemlidir. Kullanıcıların gün içinde zamanlarının büyük bir bölümünü bu mecralarda geçirmeleri sebebi ile kampanyaların tüketicilere duyurulmaları noktasında sosyal medya reklamlarından yararlanmak faydalıdır. Farklı kitlelere ulaşabilmenin yanında mevcut bir takipçi kitlesine de ulaşmak, fırsatların duyurulması ve kullanıcıların web sitesine çekilebilmesi için sosyal medya reklamları fazlasıyla önemlidir.

Hedef kitlenin aktif bir şekilde yer almakta olduğu sosyal ağlar öncelikli tutulmalıdır ve kampanya metinleri, videolar ya da görseller hazırlanarak reklam içerikleri oluşturulmalıdır.

Hedeflemeleri Doğru Yapmak

Pazarlama ve reklam çalışmalarından en fazla verimi alabilmek adına hedeflemeler de doğru bir şekilde yapılmalıdır. Özellikle reklamlar için kampanyaların doğru şekilde kitleye ulaşması, fırsatlardan daha çok yararlanılmasını sağlayabilir. Doğru kitleye ulaşılmadığı zaman hem reklam bütçesi yanlış şekilde harcandığı için zarara sokar hem de potansiyel satışlar kaçırılır.

Reklam verilecek olan platformun üzerinde doğru kitleye ulaşmak adına hedefleme ayarları yapmak gerekir. Farklı ürünlerin farlı hedef kitlelere ihtiyacı olabilir. Farklı reklam kampanyaları oluşturulup aynı hedef grupta farklı içerikler ile göstermek de bir yoldur.

Aciliyet Hissini Tetiklemek

Pazarlama ve reklam çalışmalarından kullanıcıların hızlı şekilde alışverişe yönlendirilmesi için aciliyet hisleri tetiklenmelidir. Limitli sayı ile stok bulundurmak, kampanya için bitiş tarihi vurgulamak gibi kullanıcıların hızlıca eyleme geçmelerini sağlayan ve aciliyet hislerini tetikleyen tanıtım çalışmaları yapılmalıdır. Bu, satışlara olumlu şekilde yansımaktadır.

Zamanlamaya Önem Vermek

Kampanya dönemlerinin yaklaşmasıyla pazarlama ve reklam içerikleri de hazır olmalıdır. Ön çalışmaların yapılmasıyla kampanyanın tarihi öncesinde medya içerikleri hazırlanmalıdır ve son hâlini almalıdır. Böylece iş son dakikaya kalmaz ve reklam hedeflemesi ile reklam yönetimine daha çok vakit ayrılabilir.