Blog

Pazaryeri Entegrasyonunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Online pazaryerleri herkes için artık bir olmazsa olmaz. Hayatı kolaylaştıran, alışveriş sürecini hem satıcı hem alıcı tarafında pratik ve avantajlı noktaya taşıyan online pazaryerleri milyonlarca insana hizmet sağlıyor. Hem de dünyanın hangi noktasında olduğunuzun bir önemiş olmadan... İnternetiniz ve mobil cihazınız varsa alışveriş deneyimini her yerde ve her anda yaşayabiliyorsunuz. Ancak satıcılar tarafında online pazaryeri entegrasyonu da oldukça önemli bir konu. Pomelo Stok ile online pazaryeri entegrasyonu pratik bir şekilde yapılabiliyor. Siz de Pomelo Stok ile e-ticaretteki yerinizi hemen alabilir ve kendi mağazanızı açarak ürün ve hizmetlerinizi zamandan ve maliyetten tasarruf sağlayarak hedef kitlenize dilediğiniz şekilde ulaştırabilirsiniz.

E-ticaret ve pazaryeri entegrasyon süreçleri karmaşık süreçler gibi görünse de bazı detaylara dikkat edildiğinde hiç de karmaşık olmayan olmadıkla çok rahat bir şekilde anlaşılabilir. Pomelo Stok pazaryeri entegrasyonu süreçlerinin tümünde profesyonel hizmetiyle yanınızda olmaya devam ediyor. Peki, pazaryeri entegrasyonunda dikkat edilmesi gerekenler neler?

İhtiyaçları belirleyin

İşletmenin e-ticaret ihtiyaçlarının belirlenmesi bu süreçte oldukça önemli bir aşama. Aylık satış hacminiz, kargo ve gönderim trendleri, ürün talepleri gibi veriler muhakkak ölçülmeli ve değerlendirilmeli. Ürün listeleme isteklerini de dikkate almayı unutmamak gerekiyor. Farklı ürün gruplarına sahip işletmeler ürünleri ayrı ayrı listelemeyi tercih ederken benzer ürün gruplarına sahip işletmeler toplu ürün listeleme seçeneğini tercih edebiliyor. İşte bu bakımdan pazaryeri entegrasyon yapısı, değişen bu ihtiyaçları karşılamalı.

Tedarik zincirine dikkat

Pazaryeri entegrasyon sürecinde tedarik zinciri dikkat edilmesi gereken konuların başında geliyor. Ürün ekleme, varyantlı ürün ekleme, otomatik stok kontrolü tedarik zincirinin olmasa olmazlarıdır. Bu nedenle pazaryeri entegrasyonu sürecinde bunların mutlaka yer alması gerekiyor.

Kargo ve gönderim yönetimi

E-ticarette en çok sorun yaşanan konular arasında kargo ve gönderim takibi ve bu sürecin yönetimi yer alıyor. Alıcılar için satın aldıkları ürünün belirtilen zaman aralığında teslim edilmesi en önemli kriterlerden biri. Süreç iyi yönetilmediği takdirse e-ticaret girişimcisi müşteri kaybı yaşayabilir. Pazaryeri entegrasyonu ile kargo süreçleri otomatikleşir. Sipariş yönetim ekranı ile de sipariş verilen ürünler hem satıcılar tarafından hem de alıcılar tarafından rahatlıkla takip edilebilir. Toplu fatura yazdırma, toplu kargo etiketi yazdırma gibi süreçler de otomatikleşeceğinden pazaryeri entegrasyonuna bu süreçlerin dahil edilmesi ayrıca önem taşıyor.

Bu yazımız da dikkatinizi çekebilir: Online Ticarette Pazaryeri Entegrasyonlarının Önemi

Pazaryeri entegrasyonun avantajları nelerdir?

Pazaryeri entegrasyonunun birden çok önemli avantajı var. Bu avantajları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Tüm e-ticaret süreçleri tek bir panel üzerinden yönetilebiliyor. Birden fazla pazaryerinde yer alan ürünlere dair ürün bilgisi, stok bilgisi gibi detaylar bu sayede tek yerden yönetilebiliyor. Böylelikle tedarik zincirinde yaşanabilecek aksaklıklar da minimize ediliyor.
  • Pazaryerlerinden gelen siparişlerin tek bir yerden yönetilmesi demek siparişlerin de çok daha hızlı tamamlanması demek. Tüm pazaryerlerinden gelen siparişlerin kargo etiketleri ve faturaları bu sayede tek bir panel üzerinden hazırlanabiliyor. Yine tüm pazaryerlerine ait stoklar da tek bir yerde göründüğünden stok sorunu da büyük oranda ortadan kalkıyor.
  • Hazırlanan ve gönderilen siparişlerin hangi pazaryerinden verildiği kargo etiketinde belli oluyor. Bu da müşteri memnuiyetini arttıran bir detay olarak karşımıza çıkıyor. İade süreçlerini de aynı panel üzerinden izlemek mümkün oluyor.
  • Her şeyin tek panelden yönetilebilmesi kapsamlı bir raporlama yapılmasına olanak tanıyor. Raporlama yüksek talebe sahip ürünlerin, stokta bekleyen ürünlerin, iade süreçlerinin daha rahat takip edilmesini sağlıyor.