Blog

Dünyada ve ülkemizde faaliyette olan e-ticaret platformları, satış gerçekleştiren 3. Şahıs firmalara sattıkları ürün başına komisyon bedeli keserler. Bütün pazaryerlerinin komisyon oranları, satıcıların mali değer hesaplamalarında önemli bir paya sahiptir.

Ülkemizde faaliyette olan e-ticaret platformları satış yapan şirketlere ürüne göre değişkenlik göstermekte olan komisyon bedelleri alır. Söz konusu platformda dükkân açmak adına ödenen kira ya da aidat şeklinde düşünülebilir. Bu oranlar, satıcıların kâr analizlerinde yer alan en etkili kalemlerden birisidir. 

1 Ocak 2021 tarihinden itibaren geçerli olacak olan komisyon bedelleri ile ürün kategorileri, ürün maliyetleri ve KDV oranlarını belirterek envanterde yer alan ya da satılması planlanan ürünlere dair kârlılık hesaplaması yapılır.

2021 yılı için Hepsiburada, N11, Trendyol, Gittigidiyor pazaryerlerinde satışa sunulan ürünlerin kârlılıkları ile maliyetlerini hesaplamak adına aşağıdaki tablolarda yer alan komisyon oranlarını inceleyebilirsiniz.

2021 Yılı N11 Pazaryeri Komisyon Oranları

2021 yılı için N11’de komisyon oranları aşağıdaki tabloda belirtildiği gibidir. Satıcılar kendi ürünlerine ait kategori ve komisyon oranlarına tablodan ulaşabilirler.

n11-komisyon-orani-nedir

2021 Yılı Trendyol Pazaryeri Komisyon Oranları

2021 senesi için Trendyol’da komisyon oranları tabloda belirtildiği gibidir. Mağazalar kendi ürünlerine ait kategorilere ve kategorilerin komisyon bedellerine tablodan ulaşabilirler.

trendyol-komisyon-orani-nedir

2021 Yılı Gittigidiyor Pazaryeri Komisyon Oranları

2021 yılının Gittigidiyor pazaryeri için belirlenen komisyon bedelleri aşağıdaki gibidir. Firmalar kendi ürünlerine ait kategoriler ile komisyon oranlarına görselden ulaşabilirler.

gittigidiyor-komisyon-orani-nedir

2021 Yılı Hepsiburada Pazaryeri Komisyon Oranları

2021 senesinin Hepsiburada pazaryeri tarafından belirlenen komisyon oranları aşağıdaki gibidir. Satıcılar ürünlerine ait kategorilere, kategorilerin komisyon bedellerine tablodan ulaşabilirler.

hepsiburada-komisyon-orani-nedir

hepsiburada-komisyon-orani-nasil-yapilir