Blog

Pazaryerlerinde Mağaza Puanı Yükseltmek Nedir? Mağaza Puanı Nasıl Yükseltilir?

E-ticaret satışlarını arttırmak ve global ölçekte müşteri kitlesi oluşturmak isteyen işletmeler çoğunlukla pazaryerlerine yöneliyor. Çok daha kolay ve sorunsuz satışların gerçekleşmesinin yanında, marka bilinirliği de pazaryerleri ile artıyor. Marka bilinirliğinin artmasının, tercih edilir olmanınsa bazı koşulları var. Bu koşulların başında mağaza puanın yüksek olması geliyor. Pazaryerlerinde mağaza puanı yükseltmek nedir? Mağaza puanı nasıl yükseltilir? İşte cevapları!

Pazaryerlerinde mağaza puanı yükseltmek nedir sorusuna cevap vermeden önce, pazaryeri mağaza puanı nedir sorusunu cevaplamakla başlayalım. Pazaryerlerinin işletmeler için çeşitli ölçümleri dikkate alıp, pazaryerlerindeki başarılarını belirleyen puanlara pazaryeri mağaza puanı deniyor. Bilindiği gibi günümüz tüketicileri satın alma kararını verirken yalnızca fiyat bazlı düşünmüyor. Özellikle dijital alışveriş söz konusu olduğunda müşteri memnuniyetine dair pek çok farklı unsur devreye giriyor. Mağaza puanı, bir işletmenin ürün satışı açısından güvenilir olup olmadığını, sipariş yönetim sürecini, teslimat hızını ve müşterilerle olan ilişkisini gözler önüne seren önemli bir parametre. Pazaryerlerinde satış yaparken mağaza puanı marka güvenilirliğinin en açık göstergesi oluyor. Her pazaryerinin mağaza puanı belirlerken kriterleri de değişebiliyor. 

Mağaza puanını yükselten unsurlar 

E-ticaret işletmelerinin müşterilerine güven verme yöntemlerinin başında mağaza puanlarını yükseltmek geliyor. Pazaryerlerinde mağaza puanına etki eden birden fazla unsur bulunuyor. Bu unsurların başında ürünlerin kargoya teslim edilme süresi geliyor. Hız günümüzde en önemli unsurlardan biri olduğu için müşterilerin beklemeye çok fazla tahammülü yok. Bu nedenle satın aldıkları ürün, işletme tarafından çok hızlı bir şekilde kargoya teslim edilmeli. Aksi bir durum işletme hanesine eksi puan olarak yazılıyor. Ürünlerin belirtilen zamanda kargoya teslim edilebilmesi içinde stok planı ve stok yönetiminin doğru şekilde yapılması da oldukça önemli. Eğer pazaryerinde, o anda elinizde olmayan bir ürünü sergilediyseniz, müşterinin satın aldığı ürünü de kargoya zamanında teslim edemeyeceksiniz demektir. Bu da müşterinizi kaybetmeniz anlamına geliyor. Bu noktada devreye paketleme süreci de giriyor. Ürünlerin kargoya verilmeden önce hızlı ve pratik olarak, en korunaklı haliyle paketlenmesi müşteri tarafında size artı veya eksi puanlar olarak yansıma yapabiliyor. Aynı zamanda satın alınan ürünün, kargoya verildikten sonra müşteriye ulaşması, ürün iade-iptal onay süreçleri ve doğru paketleme pazaryeri mağaza puanına etki eden unsurlar olarak karşımıza çıkıyor. 

Müşteriye siparişin teslim edilmesi 

Müşterinin satın aldığı ürünü yalnızca zamanında kargoya teslim etmekle iş bitmiyor. Kargodan müşteriye o ürünün ne kadar sürede ulaştığı da çok önemli. Bu sürecin sıkı bir şekilde takip edilmesi önem taşıyor. Müşterilerin takip numarasıyla siparişin teslimat takibi satıcı tarafından yapılırsa yaşanabilecek herhangi bir aksaklıkta, müşteriden önce sürece müdahale edilebiliyor ve böylelikle müşteri memnuniyeti korunuyor.  

Ürün iade, iptal ve onay süreçleri 

İşler çok komplike gibi görünebilir ancak öyle değil. Sadece sürecin en iyi şekilde nasıl yönetileceğinin bilinmesi ve her aşamada doğru uygulamaların yapılması yeterli. Diyelim ki her şey zamanında yapıldı, sipariş müşteriye zamanında ulaştı; bu noktada satış sonrası hizmetler başlıyor. Özellikle müşterinin teslim aldığı üründe bir sorun çıkarsa ürün iade ve satış iptal işlemlerinin sorunsuz ve hızlı şekilde çözülmesi mağaza puanına en fazla etkide bulunan unsurlardan biri oluyor. 

Doğru paketleme

Paketlemenin ne kadar önemli olduğuna yukarıda değinmiştik. Bir kez daha altını çizmek gerekebilir: Eğer siparişler sağlam şekilde paketlenmezse iptal ve iade süreçleriyle çok daha sık karşı karşıya kalınabiliyor. Ancak iyi bir paket müşteri tarafında her zaman satıcının çok güvenilir ve işini doğru yapan bir satıcı olduğu algısını yaratıyor. Bu da elbette pazaryeri mağaza puanının yükselmesi anlamına geliyor.