Blog

Pinterest, Türkiye’de sosyal medya kitlesinden beklenen merak ve ilgiyi her ne kadar göremese de dünyada fazlasıyla popüler olan bir platformdur. Ülkemizde de etkilerini yavaş yavaş göstermeye başlamıştır. Özellikle e-ticaret dünyasındaki yeri hatırı sayılan bir yer olan bu sosyal ağ platformu, fotoğraf ve video paylaşımı yapılması noktasında kullanılıyor. Pinterest nedir ve Pinterest’in e-ticaret dünyasındaki yeri nedir? Bu içeriğimizde bu soruların cevabını bulacağız. 

Kullanımı gittikçe yaygınlaşan bu platformun ismi “Pin” ile “Interest” kelimelerinden gelmektedir. Yani, ilgi alanları ile ilgili görsellerden meydana gelen bir pano şeklinde düşünülebilir. Kullanıcılar ister beğendikleri fotoğrafları ister kendi fotoğraflarını profilleri içinde paylaşabilirler.

Pinterest platformunun diğer sosyal platformlardan ayrılan yanı da tam olarak noktada başlamaktadır. Başka profillerde yer alan video ve fotoğraflar beğenildiyse pinleme hareketi ile o gönderiler kullanıcının kendi profilinde de oluşturacağı panoya eklenmiş oluyor.

Tamamı ile pano mantığı üzerine kurulmuş olan Pinterest platformunda ilgi duyulan alanlar ile ilgili paylaşımlar takip edilebilir ve de kullanıcının kendi profilindeki panoda paylaşılabilir. Bu sosyal platformun ilginç özelliklerinden bir diğeri de genel olarak kadın kullanıcılar tarafından kullanılıyor olmasıdır. Hatta bu oran o kadar fazladır ki platformun yalnız dörtte biri erkek kullanıcılardan oluşmaktadır. Bundan dolayı Pinterest platformu, zaman içindeki gelişimini genel itibariyle kadın kullanıcılar üzerinden sağlamıştır. Durum bu şekilde olunca en fazla paylaşım yapılan alanlar da ev eşyaları, moda, diyet ve süsleme alanları olmuştur.

Pinterest Platformu Nasıl Kullanılır?

Pinterest platformu basit bir kullanıma sahiptir. Giriş ekranı kolay ve pratiktir. Bu sosyal platforma dahil olabilmek için önce bir kullanıcı hesabı oluşturmak gerekir. Hesap oluşturma işlemi için de Google ya da Facebook hesapları kullanılabilir. Kayıt yapıp aktif bir hesaba sahip olunduktan sonra da geriye yalnız iki detayı kavramak kalır: Pano ve pin.

Pin denilen kavram, çeşitli paylaşımların saklanması için oluşturulan bir görsel alan simgesi olur. Karşılaşılan bir görseli kullanıcı kendi profilinde yer alan bir panoya iğnelemek istiyorsa “pinleme” işlemi yapar. Paylaşımın yanında yer alan ve kırmızı renkte olan “Pin-it” butonuyla gönderiler kolayca pinlenir. Bu noktada önemli olan bir diğer husus da pano kavramıdır. 

Pano denilen kısım da yapılmış olan bütün pinlerin konu gruplandırması yapılarak toplu şekilde bulunduğu alandır. Bir kategori görevi gören panolara türlü isimler verilebilir. Oluşturulan temalar doğrultusunda istenildiği kadar pano oluşturulması da mümkündür. Bu noktada kullanıcılar adına fazlasıyla pratik olan bu özellik yani pano ve pinleme yalnızca Pinterest platformuna özgüdür.

Bütün detaylara aşina olunduktan sonra kullanıcılar isterlerse zevk ve alanları doğrultusunda konu ya da arkadaş takibi yapabilirler. Mesajlar kısmından da başka kullanıcılar ile iletişime geçebilirler. Çan butonuyla bildirimler kontrol edilebilir.

Pinterest Ücretli midir?

Kendisine has olan özellikleri ve geniş paylaşım ağı yönü göz önüne alınınca kullanıcıların kafasında bu platformun ücretli olup olmadığı sorusu beliriyor. Bilinmesi gereken bu platformun tamamen ücretsiz olarak kullanıcılara sunulduğudur. Kullanmak için herhangi bir abonelik gerekmez. Bu noktada akıllı telefonlar ya da bilgisayarlar üzerinden erişimi ile kullanımının da mümkün olduğunu belirtmek gerekir. 

E-Ticaret Dünyasında Pinterest’in Yeri

Pinterest platformu, e-ticaret dünyasındaki işletmelerin fazlasıyla ciddiye almaları gereken bir platformdur. Amerika Birleşik Devletleri içinde kullanılan en büyük 3. Sosyal ağ Pinterest platformudur. Bütün bunlar ile birlikte kullanıcılar, bu platformun rakibi olan Instagram ve Facebok’a oranla Pinterest’te %50 oranla daha fazla vakit geçirmekteler.

Görsel aramadaki hacmin gelişmesi ile beraber Pinterest platformu da işletmelerin gözünde çekici bir hâl almıştır. Bu uygulamanın aylık kullanıcısı ortalama 320 milyon üzerine çıkmıştır. Uygulamaya dair başka veriler şu şekildedir:

  • Açılan işletme hesabı 500 bin.
  • Küresel e-ticaret alanında sosyal paylaşımların %44’ü bu platformda gerçekleşiyor. 
  • Bu uygulama üzerinden ürün alımı yapan müşteriler, her bir ürün için 140-180 Dolar arası fiyat ödüyor.
  • Bir sayfadaki gösterim sayısı aylık 5 milyardır.