Blog

E-ticaret dünyasında satışları artırmak, yeni hedef kitlelere ulaşmak ve ortalama olan sepet tutarını artırmak adına promosyon ürün satışı öne çıkartılır. Promosyon ürünler ile tüketici kesime fırsat ya da kampanya sunmak gerek kısa gerek uzun vadede kullanılabilecek satış tekniklerinden birisi olarak uzun zamandır geleneksel ticaret ve e-ticaret dünyasında kullanılmaktadır. Bu süreç içinde satışların artırılabilmesi için kullanılabilecek farklı promosyon çeşitleri vardır. Her biri farklı birer amaç ile kullanılabileceği gibi farklı farklı geri dönüşümler de sağlar.

Yüzde Oranlı Promosyon Ürünler Satmak

En çok kullanılan promosyon ürün kampanyalarında yüzde oranlı indirimlerle satışa sunulan ürünler vardır. Bu yöntem ticaret dünyasındaki en eski indirimli satış yöntemlerinden birisidir. Özellikle yeni ürün tanıtımlarında, tanıtım süreci içinde ilgi çekmek ve de ürüne tüketici kesimden gelecek belli bir talep yaratabilmek için firmalar tarafından sık kullanılan kampanya türlerinden birisi olarak öne çıkar. 

Ürünün çıkış dönemindeki ilk zamanı dışında, ürün yaşam döngüsü içindeki doygunluk döneminde de ürün satışlarının azalmaya başlaması ile birlikte firmalar stok ürünleri eritmek için bu yöntemden yararlanırlar. Büyük yüzde oranına sahip indirimler ile eldeki ürünlerin satışı yapılır ve depoda da yeni ürünlere yer açılabilir.

Fiyat İndirimleri Sunan Ürünler Seçmek

Fiyat İndirimleri Sunan Ürünler Seçmek

Promosyonlu ürün kampanyalarında yüzde oranı odaklı indirimlerde görüldüğü gibi direkt olarak satış fiyatında da belli miktarda bir fiyat indirimi de yapılabilir ve bu yöntem uzun zamandır kullanılmakta olan yöntemlerden birisidir. Üründeki satış fiyatının üstünü çizip e-ticaret sitesinde ürün fiyatında belli bir indirime giderek verilmiş olan indirimli fiyat üzerinden satışlar yapılabilir.

Yüzde odaklı indirimlerin tersine, bu yöntem ile yapılan bir promosyon kullanıcıya direkt olarak ne kadarlık bir kazanç elde edeceğini gösterdiğinden dolayı ayrıca etkili bir yöntem olmaktadır.

Bir Ürün Alana İkinci Ürünü İndirimli Sunmak

Bir ürün alındığında ikinci ürünün bedava olması ya da bir ürün alındığında ikinci ürünün belli bir miktarda indirimli olarak satışa sunulması da yıllardır uygulanan promosyon ürün yöntemlerinden birisidir. Bu yöntem, tüketicilerin ilgisini çekerken firmalara da birtakım fırsatlar sunar. Özellikle ortalama olan sepet tutarını artırır ve kullanıcılarının daha çok alışveriş yapmasını isteyen firmalar, bir ürün alana ikinci ürün bedava veya bir ürün alana ikinci ürün %x indirimli şeklinde kampanya düzenlemektedirler.

Özellikle ürünlerin satış adetlerini artırmak ve sitede kalma süresini artırmak adına bu yöntem fazlasıyla uygun olan promosyon yöntemlerinden birisidir. Bunlarla birlikte yine stok fazlası ürünlerde stok eritmek için de bu yöntem kullanılabilir.

Çoklu Ürün Satışlarında İndirim Yapmak

Çoklu Ürün Satışlarında İndirim Yapmak

Yine stok fazlası ürünlerde uygulanacak yöntemlerden birisi de çoklu alımlar yapıldığında indirim sağlamak olabilir. Örneğin; bardak, kupa, kişisel bakım ürünü, t-shirt gibi ürün grupları bu tür kampanyalarda kullanılabilir. Ancak; sehpa, masa gibi tek başına satılan ürünlerde bu işe yaramaz.

Ön Satış İndirimleri Yapmak

Bir ürünün lanse edilmesinden önce ön satışla ürüne dair ilgiyi ölçmek ve o ürüne belli bir talep oluşturmak için de promosyon ürün indirimleri düzenlenebilir. Ön satış süreçlerine özel fiyatlar sunulabilir ve bu süreç içinde tüketicilerin ne kadarlık kazançları olacağını vurgulamak satışların artmasını sağlayabilir. Bu yöntem aynı zamanda kullanıcılarda aidiyet hissini uyandırır.

Zaman Limitli Promosyonlar Gerçekleştirmek

Belirli bir süre için geçerli olan kampanyalar, promosyonlu ürünlerin tanıtımları için oldukça etkilidir. Firmaların e-ticaret siteleri üzerindeki ürün sayfalarına geri sayım sayaçları koyulabilir. Bu yine tüketicilerde aidiyet hissini uyandırır.  Kullanıcılar bu fırsatları kaçırmamak adına hızlı şekilde alışveriş eylemine geçeceklerdir.

Sezonluk İndirimler Yapmak

Promosyon ürün kampanyalarını sezonluk olarak gerçekleştirmek de kullanılabilecek yöntemlerden birisidir. Örneğin; yaz mevsimi yaklaşırken yaz ile ilgili ürünlerde sezon kampanyaları düzenlemek, yüzde veya doğrudan fiyat indirimleri sunmak yapılabilecek hamleler arasındadır.

Tatiller ve Özel Günler İçin İndirim Yapmak

Promosyon kampanyalarının en öne çıktığı zamanlar genel olarak tatiller ve özel günlerdir. Özel günlerde pek çok marka satışlarını artırabilmek için söz konusu özel günün konseptinde ürünleri satışa sunmaktadır. Böyle zamanlarda tüketicilerin de alışveriş alışkanlıkları değişir ve hediye alma amacı ile alışveriş yaparlar. 

İlk Siparişlerde Özel İndirim Uygulamak

Firmalar, web siteleri üzerinde ilk defa alışveriş yapacak kitleye dair de indirim kampanyası sunabilirler. Bu indirimlerin tanımlanması için ilk siparişe özel kupon kodları hazırlanabilir ve e-ticaret sitesinden ilk kez alışveriş yapan kullanıcılara belirlenmiş oranlarda indirimler tanımlanabilir.