Blog

Sermayesiz E-ticaret Yapılır mı?

Yıllardır ticarete atılmak istiyorsunuz ama paranız mı yok? Olsun! Fikriniz var ama hayata geçirmek için sermayeniz mi yok? Olsun! Şimdi e-ticaret zamanı! Evet, belli şartlar altında kurulan e-ticaret siteleri için sermaye olmazsa olmaz bir kriterdir ancak günümüz koşullarında sermayesiz e-ticaret rahatlıkla yapılabilir. Peki, ama nasıl? İşte sermayesiz e-ticaret yapma yolları! 

Günümüzün parlayan ticari faaliyetlerinden biri e-ticaret. Çünkü hem daha maliyetsiz hem daha geniş kitlelere erişim sağlamak mümkün. İlla bir mağaza açmaya, merkez ofis kurmaya, onlarca çalışan istihdam etmeye de gerek kalmıyor. Tabi bu daha çok, bireysel olarak e-ticaret yapmak isteyenler için geçerli bir durumdur. Günümüz girişimcilerinin en sık sorduğu soru ise şudur: Sermayesiz e-ticaret yapılır mı? Sermayesiz e-ticaret nasıl yapılır?

Sermayesiz E-Ticaret Nasıl Yapılır?

Bugün çok düşük bir sermayeyle herkes kendi işinin sahibi olma şansına sahip. İnternet ve teknoloji günümüzde bu olanakları oldukça genişletti. Artık iş kurmak için zengin olmaya ya da birilerinden borç almaya gerek yok. Farklı bir iş modeli, ilgi çekecek denenmemiş bir fikir, yenilikçi bir yaklaşım size internette para kazanmanın yollarını açabilir. Ancak her başarılı işin ciddi bir emek sonucu gerçekleştiğini unutmamakta fayda vardır. E-ticarete giriş yaparken de emek vermek, doğru bir strateji geliştirmek, zaman harcamak ve atacağınız her adımı en doğru şekilde planlamak önem taşır. Sermayesiz e-ticaret, daha doğrusu çok düşük bir sermayeyle e-ticaret faaliyeti gerçekleştirmek için yapabileceklerinizin ilki ise stoksuz satış; yani dropshipping…

Dropshipping Nedir?

Çok düşük maliyetlerle kar etmeyi sağlayan dropshipping bir ürün satış yöntemidir. Ürünlerin satışını stok gerektirmeden yapabileceğiniz stoksuz satış yöntemi ile kısa sürede pasif gelir elde etmeye başlayabilirsiniz. Ancak doğru ürün, doğru tedarikçi ve doğru pazaryeri üçgenini iyi kurmayı unutmayın. Satıcı olmak için ilk başta bir tedarikçiyle anlaşmak gerekir. Tedarikçinin koşulları uygunsa tüm ürünleri XML aracılığıyla kendi sitesine ya da pazaryerindeki mağazasına eklemeniz mümkündür.

İkinci El Ürün Satışı

E-ticarette sermayesiz kazanç sağlamanın bir başka yöntemi ise ikinci el ürünler satmaktır. Son zamanlarda çok yaygınlaşan ikinci el ürün kullanımı tüketim ömrünü tamamlamamış ürünlerin kullanılmaya devam etmesine olanak sağlar. Bu hem bir gelir kaynağı olarak olumlu bir faaliyettir hem de dünyadaki karbon ayak izimizi azaltmaya yardımcı oluyor.

El Yapımı Ürün Satışı

E-ticarette el becerileri rahatlıkla ve maliyetsiz bir şekilde sergilenir ve gelire dönüştürülebilir. El işleri ve hobi ürünlerinin satışa dönüşmesi ise keyif alarak yaptığınız bir işten para kazanmanızı sağlar. Oldukça düşük maliyetlerle kendi el işlerinizi internet üzerinde satışa çıkarabilirsiniz. Böylelikle emeğinizi de kimseye kaptırmamış olursunuz. 

Sermayesiz E-ticarette Mağaza Açmaya Gerek Var Mı?

Sermayesiz e-ticaretin en olumlu yanlarından biri fiziki mağazaya ihtiyaç duyulmuyor olmasıdır. Tüm ticari faaliyetlerinizi evinizden yürütebilirsiniz. İş süreçlerini de yine internet üzerinden takip edebilirsiniz.

İlgili İçerik: Online Ticarette Pazaryeri Entegrasyonlarının Önemi