Blog

Shopify Nedir ve Shopify Nasıl Kullanılır?

Son yıllarda tüm dünyada e-ticaret hacmi büyüdü. Bu büyüme hız kesmeden devam ediyor. Özellikle genç ve yeni girişimciler inovatif fikirlerini gerçekleştirmek ve işini büyütmek için e-ticaret yöntemlerini tercih ediyor. Daha maliyetsiz bir şekilde iş yapmak ve kendi işinin patronu olarak isteyenlerin hayatını kolaylaştıran yazılımlardan biri Shopify oluyor. Shopify nedir, nasıl kullanılır merak edenler dikkat: Bu yazı sizin için geliyor.

Aklınıza daha önce hiç kimsenin düşünmediği bir ticaret fikri mi geldi? İşinizi daha maliyetsiz büyütmek ve ürün ya da hizmetlerinizi hızlı bir şekilde daha fazla kişiye mi ulaştırmak istiyorsunuz? Müjdemizi isteriz; tüm bunları e-ticaret üzerinden kolaylıkla yapabilirsiniz. Üstelik kapsamlı bir yazılım ve programlama bilgisine sahip olmanız gerekmiyor. E-ticaret sitenizi kurdurmak için birine ihtiyacınız da yok. Her şeyi kendiniz yapabilir ve işinize start verebilirsiniz. Nasıl mı? Elbette Shopify ile!

Shopify nedir?

Shopify, yazılım ve programlama bilgisi olmadan herkesin kendi e-ticaret mağazasını kurabildiği ücretli bir e-ticaret mağazası yazılımı. Dünya çapında yüz binlerce müşterisi olan sistem herhangi bir programlama bilgisi gerektirmiyor. Ana kontrol merkezi üzerinden e-ticaret mağazası hazırlanarak ürün ve hizmetler satışa sunulabiliyor. Shopify’ın hikayesi ise şöyle:

Bir grup kayakçı Tobias Lütke, Daniel Weinand ve Scott Lake arkadaşlar 2004 yılında sahip oldukları snowboard malzemelerini internetten satmanın en kolay yolunu aramaya başlıyorlar. Ancak kendilerini tatmin eden bir yöntem bulamıyorlar. Bunun üzerine üç kafadar açık kaynaklı Ruby on Rails’i kullanarak kendi online mağazalarını; Snowdevil’i kuruyorlar. Bundan kısa bir süre sonra dünya üzerinde e-ticaret yazılımı ihtiyacı olan milyonların olduğunu fark ediyorlar ve kolları sıvıyorlar. Böylelikle Shopify’ın temelleri atılıyor.

Bugün en gelişmiş e-ticaret yazılımlardan biri olan Shopify bulut tabanlı bir servis olarak sunuluyor. Bu yapısı sayesinde mağaza sahipleri hosting ve sunucu kurulumu gibi teknik ihtiyaçlarla uğraşmak zorunda kalmıyor ve e-ticaret sitesini rahatlıkla oluşturabiliyor. Shopify mağazasında her türlü ürün ve hizmetin satışı da mümkün. Ancak satışa sunulan ürün ve hizmetlerin yasal olması şart.

Shopify nasıl kullanılır?

Shopify, sistemi denemek adına 14 günlük ücretsiz deneme sürümüne sahip. İlk olarak buna kayıt yaparak sistemi deneyebiliyorsunuz. Shopify’ı kullanmanın adımları ise şunlar: Öncelikle üye olmanız gerekiyor. Shopify.com adresine mail adresinizi yazıp “Get Started” butonuna tıklayın. Shopify mağazanızı oluştururken vereceğiniz isim mağazanızın adı olacağı için nasıl bir isim seçtiğinize dikkat etmeniz bu aşamada son derece önemli. Daha sonra isim, adres, ülke ve telefon bilgilerini sisteme girmeniz isteniyor. Ne tip ürünleri satmayı hedeflediğinizi de seçiyorsunuz. Sisteme kaydolma aşaması tamamlandıktan sonra mağaza yöneticisi ekranına yönlendiriliyorsunuz. Bu ekranda mağazanızı kişiselleştirebiliyor, ürünlerinizi yüklüyor ve ödeme ayarlarını gerçekleştiriyorsunuz.

Shopify’ın kendine ait resmi tema mağazası var. Bu mağazadan tema seçerek daha özel bir e-ticaret sitesi oluşturabiliyorsunuz. Kullanımı oldukça kolay olan bu yazılım, yapmak istediğiniz her şey için sizi anlaşılır şekilde yönlendiriyor.

Mağazanız için yapabileceğiniz temel değişiklikler ise şöyle:

  • Logo yüklemek
  • Ana sayfaya manşet veya slayt ekranı eklemek
  • Öne çıkan ürünleri fonksiyonel olarak ürün sayfalarına eklemek
  • Koleksiyon sayfasının her satırında kaç adet ürünün listeleneceğini belirlemek
  • Tema renk şeması
  • Tema yazı tipi ayarları

İstediğiniz değişiklikleri yaptıktan sonra sayfanın sol tarafından “Ürünler” seçeneğini tıklıyorsunuz ve "Ürün ekle" seçeneğiyle ürünlerinizi eklemeye başlıyorsunuz. Ürün görsellerinizi de bu sayfada ekleyebiliyorsunuz. Son olarak tüm kontrollerinizi yapmanız önemli. Kullanacağınız online ödeme sistemini belirledikten sonra ise sitenizi yayına alabilirsiniz.

Shopify kullanan siteler

Bugün hiç aklınıza gelmeyecek olan dünya devi web sitelerinin Shopify ile hayatımıza dahil olduğunu biliyor muydunuz? İşte Shopify kullanan global sitelerden bazı örnekler: