Blog

Şirketlerin Bilmeleri Gereken Modern Pazarlama Yöntemleri Nelerdir?

Şirketlerin hedef kitlelerine etkili bir şekilde ulaşmaları konusunda, modern pazarlama yöntemleri oldukça etkilidir. Hatta bu yöntemler, pazarlama çalışmalarına göre daha çok geri dönüşüm almalarını sağlamaktadır. Dijital pazarlama dünyasında güncel trendlere vakıf olmak ve bunları uygulayabilmek rekabet yarışında rakiplerin önüne geçebilmeyi sağlar. Bununla birlikte pazarlama çalışmalarının da yatırım getirisini artırır. Bu içeriğimizde reklam ve tanıtım çalışmalarında kullanılabilecek modern yöntemlerden bahsedeceğiz.

Sesli Arama Sorgusuna Göre Optimizasyon Yapmak

Modern pazarlama çalışmaları yapılırken web sitesini ve reklamları sesli arama sorgusu seçeneğine uyumlu bir hâle getirmek gerekir. Telefon dışında akıllı ev araçları da kullanıcılar arasında popülerleşmiştir. Bununla beraber, kullanıcıların bu cihazlar üzerinden sesli arama sorgusu seçeneği ile aradıkları hizmetler ya da ürünler de arama sonuçlarında etkili olur. Sesli arama komutuna uyumlu olan içerikler oluşturmak, mobil SEO çalışması yapmak ve reklamlarda da bunları destekleyen anahtar kelimeleri kullanmak daha çok trafik alabilmeye yardımcı olur.

Destek Hizmetlerinde Müşteri Memnuniyetini Yüksek Tutmak

Direkt olarak bir pazarlama yöntemi değil gibi görünse de müşteri destek hizmetinin kalitesi ile müşteri memnuniyeti seviyesini artırmak marka imajının daha da değerli olabilmesini sağlar. Müşterilere iyi bir hizmet sunulduğunda bu bir pazarlama aracı olarak sunulabilir.

Bununla birlikte mutlu müşteriler, şirketleri çevrelerindeki kişilere tavsiye ederler. Böylece kulaktan kulağa pazarlama çalışmalarını şirketler adına mutlu müşteriler yapmış olurlar. Müşterilerin, şirketler hakkında iyi yorumlar yapmalarını sağlamak, modern pazarlama çalışmaları içinde öncelikli sırada yer almalıdır. Bu, marka bilinirliğini artırmada yardımcı olur ve tüketicilerin de marka hakkında iyi yorumlar yapmalarını mümkün hâle getirir.

Canlı Destek Sisteminden Yararlanmak

Müşteri destek sistemini geliştirerek, müşteri memnuniyeti seviyesini artırmak adına yapılabilecek çalışmalar arasında bir de e-ticaret sitesi üzerinde canlı destek sistemi kullanmaktır. Canlı destek sistemi, web sitesi üzerinden anlık destek talebinde bulunan kullanıcılara yardımcı olabilmek adına önemli bir pazarlama yöntemidir. 

Özellikle satış aşamasından önce destek hizmetine ihtiyacı olan tüketicilere yardımcı olmak ve müşterilerin satın alma kararlarını olumlu şekilde etkileyerek onları alışverişi tamamlamaya yönlendirmek adına canlı destek sistemi web sitelerine eklenmelidir.

Video Pazarlama Konusunda Çalışmak

Video Pazarlama Konusunda Çalışmak

Şirketlerin faydalanması gereken modern pazarlama yöntemleri içerisinde bir de video pazarlama çalışmalarına ağırlık vermek vardır. Günümüzde üretilen video içerikler, tüketici kesimin daha çok ilgisini çektiği için diğer içeriklere kıyasla çok daha fazla geri dönüşüm sağlıyorlar. Video içeriklerinde üretimin kolay olması ve maliyetinin de düşük olması, e-ticaret firmalarına bu konuda pek çok kapı aralıyor.

Profesyonel video çekimleri yapılabileceği gibi akıllı telefonlar üzerinde de e-ticaret sitesinin, ürünlerin ve hizmetlerin tanıtımını yapacak nitelikte video çekimleri yapılabilir. Pazarlama çalışmalarına videoları dahil etmek, yatırım getirisini artırmada da katkı sunacaktır.

Influencer Pazarlamadan Faydalanmak

Günümüzde çok sık tercih edilen ve yararlanılan pazarlama yöntemlerinden birisi de influencer pazarlamadır. Önceki içeriklerimizde de değindiğimiz gibi influencer pazarlama yöntemi; markanın bilinirliğini artırma, yeni hedef kitlelere ulaşma, ürün tanıtımları yapabilme açısından fazlasıyla etkili sonuçlar sunmaktadır. Kullanıcılar doğrudan güvenebildikleri ya da takip ettikleri birisinin tavsiyesine daha çok önem verirler. Bu yöntem ile pazarlama çalışmaları bir adım öteye götürülür ve tanınmış kişiler ya da hesaplar ile olan anlaşmalar zamanla marka elçiliğine çevrilebilir.

İçerik Pazarlama ve SEO Çalışmaları Yapmak

İçerik Pazarlama ve SEO Çalışmaları Yapmak

Google, eylül ayında Google Alışveriş Reklamlarının ülkemizdeki kullanımına ara verdiğini duyurmuştu. Bu sebeple de ADS kampanyası ile ürün veya hizmetlerini ön plana çıkarmak isteyen e-ticaret firmaları, reklam planlarında birtakım değişikliklere gitmek zorunda kaldılar.

Modern pazarlama çalışmaları içinde ADS kampanyaları hâlâ etkili sonuçlar vermekte olsa da internet üzerinde görünürlüğü artırmak adına SEO ile içerik çalışmaları yapmak, arama sorgusu sonuçlarında üst sıralara çıkarak web sitesine trafik çekmeye yardımcı olur. Bu, sosyal medya tarafında da markaya etkileşim getirebilecek paylaşımlar yapmayı sağlar.

E-ticaret sitesinde sesli arama sorgusuna yönelik uyumluluk çalışmalarıyla beraber SEO çalışmalarına da yönelmek, kullanıcıların yaptıkları aramalarda markayı rahat bulmalarını sağlayacaktır.