Blog

Trendyol 2022 Yılı Komisyon Oranları

Türkiye’nin alışveriş devi Trendyol 2021 yılını kendi rekorlarını kırarak tamamladı. 2022 yılında binlerce mağaza ve ürünler yoluna e-Ticaret yoluna devam eden Trendyol, komisyon ücretlerini de yayınladı. Her ürün grubu için farklı komisyon ücretlerinin ödendiği Trendyol 2022 komisyon oranları ve Trendyol komisyon ücreti hesaplama hakkında bilgilere yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Günde milyonlarca kişinin ziyaret ettiği Trendyol, web sitesi ve mobil uygulaması ile e-ticarette en bilinen pazaryerlerinin başında yer alıyor. Trendyol’da satış yapmak için mağaza açan satıcılar ürünlerini kategorilerine göre Trendyol’a komisyon ödüyorlar. Aksesuardan elektroniğe, oyuncaktan süper markete kadar bir evin tüm ihtiyaçlarının listelenebildiği Trendyol’da 2022 komisyon ücretleri hakkında bilgileri sizlerle paylaştık.

İlginizi çekebilir: Trendyol’da Satış Yapabilmek İçin Gerekenler

Trendyol Komisyon ücretleri

Türkiye’nin en çok ziyaret edilen pazaryeri Trendyol 2022 komisyon ücretlerini açıkladı. Her ürün kategorisinde farklı oranlarla hesaplanan komisyon ücretleri, satıcıların fiyatlarını da etkiliyor. Trendyol mağazanızda ürün listelemeden önce 2022 komisyon ücretlerini göz önünde bulundurmayı unutmayın.

Trendyol 2022 komisyon oranları ürün gruplarına şu şekilde uygulanacak;

  • Aksesuar kategorisi ürün grubunda yüzde 11 ile yüzde 25
  • Elektronik kategorisi ürün grubunda yüzde 6 ile yüzde 25
  • Ev ve yaşam kategorisi ürün grubunda yüzde 5 ile yüzde 25
  • Çocuk kategorisi ürün grubunda yüzde 8 ile yüzde 23
  • Giyim kategorisi ürün grubunda yüzde17 ile yüzde 20
  • Kozmetik ve kişisel bakım kategorisi ürün grubunda yüzde 5 ile yüzde 17
  • Süper marketkategorisi ürün grubunda yüzde 12 ile yüzde 15
  • Spor kategorisi ürün grubunda yüzde 8 ile yüzde 10

İlginizi çekebileceğini düşünüyoruz: Trendyol API Entegrasyonu Nasıl Yapılır?

Trendyol Komisyon Ücreti Nasıl Hesaplanır?

2022 yılı itibariyle 98 bin işletme ve 1,1 milyon bireysel satıcının 347 milyon ürün sattığı Trendyol, her satılan üründen, kendi ürün kategorisine göre belirlediği oranda komisyon. Kargo iş birliği ve güvenilir bir pazaryerinde milyonlarca insana ulaşma fırsatı bulan firmalar ise kazançlarını komisyon ücretleri de dahil ederek hesaplıyorlar. Trendyol’da satış yapan birçok mağaza sahibi entegre uygulamalar üzerinden kargo giderleri ve komisyon ücretlerini kolaylıkla hesaplayabiliyorlar. Ancak Trendyol web sitesinde yayınladığı basit bir hesaplama ile de komisyon ücreti hesaplama yöntemini tüm satıcıları ile paylaşıyor.

Satışı yapılacak ürünün kategorisinde belirlenen komisyon tutarları ile ürünün güncel satış tutarının çarpılarak kolaylıkla komisyon bedelinin hesaplanabileceğini web sitesinde ifade eden Trendyol ayrıca kampanya dönemi komisyon ücretleri için de hesap çizelgesini belirtiyor. İade ürünlerde komisyon bedeli istemeyen Trendyol, komisyonlarına dair faturalandırmayı ise haftalık olarak gerçekleştiriyor.