Blog

trendyol-nedir

 Trendyol Türkiye’de hizmet veren en büyük e-ticaret pazaryerlerinden biri olarak dikkat çekiyor. Kısa sürede büyük bir yol kat eden Trendyol hakkında tüm detaylar merak ediliyor. Markalaşma süreci, alt yapıyı kurma süreci gibi aşamalar dışında genel olarak bu pazaryerinde yer almak isteyen işletmelerin sahipleri Trendyol kabul şartları ve içeriği hakkında araştırma yapıyor. Bununla beraber en çok merak edilen konulardan bir diğer ise Trendyol satıcı puanı ve hesaplamasıdır demek yanlış olmayacaktır. Biz de bugün sizler için Trendyol satıcı puanına ve hesaplamasına ilişkin tüm detayları kaleme aldık. Satıcı puanı nedir? Nasıl kazanılır? Puanlar nasıl hesaplanır? Eğer siz de tüm bu soruların yanıtlarını merak ediyorsanız en doğru adrese geldiğinizden emin olabilirsiniz.

Trednyol Satıcı Puanı Nasıl Artar?

trendyol-entegrasyonu-nedir

Trendyol satıcı puanı ön plana çıkma konusunda büyük önem taşıyor. Genel itibari ile bakıldığında ön plana çıkan ve çok satış yapan satıcıların puanlarının yüksek olduğu görülüyor. Yani bir noktada her satıcı daha fazla satış yapmak için puan toplamaya çalışıyor. Peki, Trednyol satıcı puanı nasıl toplanır ve atar? Satıcı puanının en etkili faktörü satış sonrası müşterilerinizin yaptığı değerlendirmelerdir. 1’de 10’a kadar olan puan türleri üç farklı renk ile ifade ediliyor.

  • 8 puan ve altı kırmızı renk iken,
  • 8-9 arası puanlar turuncu renk
  • 9 ve 10 ise yeşil renk olarak yansıyor.

Her satıcı sürekli olarak yeşil renkte kalmak için çaba sarf ediyor. Çünkü bu durum her anlamda ön plana çıkmalarını ve satışlarının da aynı oranda artış göstermesini destekliyor. Satıcı puan hesaplamaları ilk 20 siparişten sonra yapılmaya başlar. Genel itibari ile son 1 ayı ele alsa da 12 aylık periyotun tümünü kapsayan ortalama bir puan olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

Trendyol Satıcı Puanınızı Etkileyen Parametreler

Trendyol satıcı puanı hesaplamalarını etkileyen belli başlı parametreler bulunuyor. Bazı parametreler ve dikkat edilmesi gerekenler puanın artış göstermesini etkilediği gibi bazıları ise puanınızı olumsuz yönde etkiliyor. Şimdi hep birlikte öne çıkan parametreleri inceleyelim;

1-) Gelen siparişin teslim süreci: Trednyol satıcı puanının temelde müşteri odaklı olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Bu noktada size gelen siparişlerin vaktinde kargoya verilmesi satıcı puanınızı olumlu yönde etkileyen parametrelerden biri olarak dikkat çekiyor. Çünkü trendyol ürünlerin vaktinde kargoya verilmesi noktasında oldukça hassas bir yapıya sahiptir. Sadece bununla da sınırlı kalmayıp, ürünlerin kaliteli bir şekilde paketlenmesi, hızlıca fatura kesilmesi ve kargo linki oluşması gibi detaylar da satıcı puanınızın artmasını destekleyen önemli detaylardır.

2-) Ürünlerinize verilen puanlar: Müşterileriniz tarafından sunduğunuz ürünlere yapılan yorum ve puanlamalar da satıcı puanınızı doğrudan etkiliyor. Bu nedenle yüklediğiniz her ürünün görsel ve açıklama noktasında yeterli ve özenli olmasına dikkat etmeniz gerekiyor. Böylece hem müşterilerinizin puanları iyi olup satıcı puanınız yükselecektir hem de satış oranlarınız da beraberinde artış gösterecektir. Hatasız ve özenli ürün seçeneklerini sunarken müşterilerinizin yaptığı şikâyet yorumlarını mutlaka dikkate alın ve çözüm odaklı olun. Bu da doğrudan satıcı puanınızın yükselmesi için destek oluyor.

3-) İade sürecindeki hızınız: İade konusu e-ticarette en sık karşılaşılan konuların başında yer alıyor demek yanlış olmayacaktır. Bu noktada sürekli ürünlerinizin iade edilmesi de trendyol satıcı puanı noktasında sizi olumsuz etkiler. Ürünlerinizin iade edilmemesi için çok titiz çalışmanız ve müşteri taleplerini de dikkate almanız gerekiyor. Gelen siparişlerin sorunsuz gönderilmesi halinde iadeler de daha az olacaktır. Bu nedenle satış öncesinde bütün gerekliliklerini yerine getirerek kusursuz bir sipariş teslim sürecine imza atmanız gerekiyor. Özellikle de tekstil ve giyim ürünlerinde yapılan iadeler için çok hızlı davranmanız ve aynı gün iade sürecini bitirmeniz faydalı olacaktır. Tüm bu detaylara dikkat ederek siz de satıcı puanınızın artmasını sağlayabilirsiniz.