Blog

Viral pazarlama şeklinin çalışmaları daha az bütçeler ile hızlı olarak tüketicilerin ilgisini çekmeyi sağlar. Elbette ki yapılan her paylaşım viral değildir, kimi zaman içeriklerden hangilerinin viral olabileceğini kestirebilmek zor olur. Ancak bilinçli bir şekilde hazırlanan pazarlama çalışmaları ile viral içerikler üretilmeye çalışılabilir ve de internet üzerinde kullanıcıların dikkatleri çekilebilir. Bu süreç içinde neler yapılabileceğine de bu içeriğimizde yer vereceğiz. Ancak önce viral pazarlamanın ne anlama geldiğini ele almak gerekir.

Viral Pazarlama Çalışmaları Nelerdir?

Viral pazarlama, kulaktan kulağa ve de organik olacak şekilde kullanıcılara ulaşabilmeyi sağlayan; bir hizmet ya da ürünü ön plana çıkartan ve de hızlı şekilde kullanıcılar arasında yayılmakta olan içerikleri kapsayan satış tekniğidir.

Viral içerikler, organik şekilde kullanıcılar arasında yayılır ve bu nedenden dolayı sponsorlu içerikler ya da reklam gibi ek maliyetleri gerektirmemiş olur. Reklam çalışmaları ile bu içerikler desteklenebilir ancak içeriğin viral bir içerik olması için tüketiciler içinde organik bir şekilde paylaşılması gerekir.

Herhangi bir reklam maliyeti gerektirmemesi de söz konusu viral pazarlama çalışmalarının maliyetini azaltırken bu çalışmaların etkisinin reklamlardan daha çok olmasından dolayı üstünde çalışılması gereken konulardan birisidir.

Viral İçeriklerin Başlıca Özellikleri Nelerdir?

Viral pazarlama içeriklerinin kendi aralarında sahip oldukları birtakım temel özellikler ve de benzerlikler vardır. Bunlar şu şekilde sıralanabilir:

  • Hizmeti ya da ürünü gösterir ve onlar hakkında bilgi sunar.
  • Kullanıcıların arasında kolay şekilde paylaşılabilen bir içerik olur.
  • Sunduğu hissiyat insani duygulara yönelik olur.
  • Orijinaldir. 
  • İnsanlardaki hissiyat ve düşüncelere yakınlık gösterir.
  • İnsanların kendileri ile ilgili bir şeyler bulmalarını sağlar.
  • Basittirler.

Viral Pazarlama Çalışmaları Nasıl Yapılabilir?

Trendler Takip Edilmeli

Viral pazarlama çalışmaları, trendlerden ve güncel olaylardan da ortaya çıkabilir. Yakın zaman içinde gerçekleşmiş olan bir olay hakkında bir içerik oluşturulabilir. Bu konuya dair tüketicilerin neler düşündüğü analiz edilebilir ve onların konuya olan yaklaşımları ele alınabilir ya da orijinal fikirleri ortaya koyan içerik çalışmaları yapılabilir. Viral içerik, gerçek zamanlı pazarlama çalışmalarıyla da paralel şekilde yürütülebildiği için güncel olanları takip etmek bu süreç içinde farklı içerik fikirleri sunmuş olacaktır.

Doğru Zaman Seçilmeli

Viral pazarlama çalışmalarından en iyi verimi almak için sosyal platformlarda doğru zamanları bilip paylaşım yapmak oldukça önemlidir. Etkileşimin ve de kullanımın en yoğun şekilde olduğu saat aralıklarında bu paylaşımlar yapıldığında organik olarak da daha çok kişiye ulaşılabilir. Bu nedenle de pazarlama çalışmaları yapılacak sosyal ağlarda kullanıcılar ve takipçiler en aktif ne zaman kullanıyorsa o zaman aralıklarında paylaşım yapılmaya özen gösterilmelidir. Böylece etkileşimler ve erişimler artırılır.

Hedef Kitleye Önem Verilmeli

Viral içerikler oluşturulurken ulaşılmak istenen hedef kitle göz önünde bulundurulmalıdır. Çünkü bu içeriğin organik biçimde paylaşılıp kullanıcıların arasında dönmesi için hedef kitleyi ilgilendiriyor olması gerekir. Tüm bu içeriklerin temelinde olan şey kullanıcının ilgisini çekmektir.

Paylaşımlar Doğru Platformlarda Yapılmalıdır

Viral pazarlama çalışmalarından mümkün olacak en fazla verimi alabilmek için doğru platformlarda içerik paylaşılması önemlidir. Hedef itle analiz edildikten sonra bu hedef kitlenin aktif olarak kullandığı platformlarda içerik paylaşımı yapılmalıdır. 60+ yaş grubunda bir hedef kitle varsa o kitleye yönelik olarak viral pazarlama içeriklerinin en uygun olduğu platform Facebook’tur.

Orijinal İçerikler Üretilmeli

Orijinal ve ilgi çekici içerikler üretmek bu süreçte oldukça önemlidir. Kullanıcılara farklı olan içerikler sunmuş olmak için fikirlerin orijinal olması gerekir. Bunun yanı sıra kolay anlaşılan ve basit içerikler olmalılardır. Bu, içeriklerin kullanıcılar arasında hızlıca paylaşılmasını sağlar.