Blog

Wish platformu nedir? Wish platformunda satış nasıl yapılır?

Wish platformu gibi online alışveriş imkanı sunan e-ticaret siteleri pandemide daha da önem kazandı. Wihs platformu nedir? Wish platformunda nasıl satış yapılır? Wish'te hangi ürünlerin satışı yapılabilir! Wish platformu hakkında gerekli bilgileri sizin için derledik. 

Amerika merkezli, dünyanın önde gelen e-ticaret platformlarından Wish, 80’den fazla ülkeye hizmet veriyor. Aylık 100 milyondan fazla aktif kullanıcısı bulunan alışveriş platformunun pazarında 150 milyondan fazla ürün bulunuyor. İşte ABD’den Avrupa’ya her gün yaklaşık 2 milyon adet ürün satışının gerçekleştiği Wish platformunda satış yapmak için izlemeniz gereken yollar!

Wish’te hangi ürünler satılabilir?

Wish pazarında yeni, etiketli ve yenilenmiş ürünlerinizi satabileceğiniz gibi, elektronik ve orijinal markalı ürünlerinizi listeleyebilirsiniz. Dikkat edilmesi gereken ürünün orijinal olduğunu kanıtlayabilmeniz. Bunun için de en ikna edici yöntem faturayı beyan edebiliyor olmak. Wish’ten alışveriş yapanlar, yüksek fiyatlı ürünlerle daha az ilgileniyor. Orijinal ve yüksek kalitedeki ürünleri en uygun fiyata almayı hedefleyen müşterilerinize ulaşmak için mutlaka benzer ürünler ve güncel fiyat üzerinden fiyat araştırması yapmalısınız. Eğer bir markaya ait ürünleri satacaksanız, o markanın yetkili satıcısı olmanız gerekiyor. Wish hem marka sahibini hem satıcı olarak sizleri korumak için, ticari marka ve lisans vs. gibi yetkilendirmeler yapıyor. Eğer marka size aitse işiniz bir nebze daha kolaylaşıyor.  

Wish’te satıcı hesabı nasıl oluşturulur?

Wish alışveriş platformunda mağaza açmak istiyorsanız ilk olarak ürünlerinizi fotoğraflayın. Arkası düz zeminde ve iyi bir aydınlatma ile birkaç farklı açıdan çektiğiniz ürünlerin, kullanıcılar açısından tercih sebebi olduğunu unutmayın. 

Wish’te mağaza açmak için aşağıdaki adımlarla ilerleyebilirsiniz;

 • Wish Merchant Account Registration (Wish Merchant Hesap kaydı) sayfasına gidin. 
 • Akılda kalıcı bir mağaza adı belirleyin. Başka sosyal ağlarda kullandığınız satış sayfaları varsa birebir olması, kullanıcı açısından güvenilirlik ifadesi verebiliyor. 
 • E-posta adresinizi girin.
 • Mağazanızın bulunduğu ülkeyi seçin.
 • Oluştur düğmesine bastıktan sonra mağazanız oluşturulacaktır.
 • E-posta hesabınıza gelen onay mailini mutlaka onaylayın.
 • Mağaza kurulumu için gerekli bilgileri tamamlayın.

Sıra ürünleri eklemeye geliyor. 

 • Müşterilerin ürün ararken düşündüğü gibi düşünün ve ilgili kategorilerinizi belirleyip seçin.
 • Ürünlerinizin tek tek çekilmiş fotoğraflarını sisteme yükleyin.
 • Açıklama bölümüne sade cümleler ile ürün hakkında detaylı bilgileri yazın. 
 • Ödeme bilgilerinizi planlayın ve seçin.
 • Şartlar ve koşullar kutusunu onaylayın.
 • Ürünleriniz onaylandıktan sonra mağazanız üzerinden satış yapmaya başlayabilirsiniz.   

Wish'te pazarlama araçlarını kullanın

Wish profesyonel kullanıcılarına özel, geniş kapsamlı bir destek sunuyor. Mobil uygulama üzerinden, alışveriş yapan müşteri tabanına ve mağazalarına kolaylıkla ulaşabilen satıcılar, pazarlama destek araçlarına da erişim sağlayabiliyorlar.  Ayrıca ilk üç ay, indirimli komisyon imkanı da bulunuyor. 

Ürünlerinizin görünürlüğünü arttırabileceğiniz kullanımı kolay araçlar sunan Wish, bu pazarlama araçları ile daha hızlı satış ve daha fazla etkileşim almanızı sağlıyor. Wish ayrıca her hafta Google Shopping’e reklam amaçlı eklediği ürünler ile potansiyel müşterilere ulaşma oranlarınızı da arttırıyor. Bu reklam hizmeti için ücret ödenmiyor. 

CollectionBoost

Wishgörünürliüğü arttırmak için koleksiyon oluşturmanızı öneriyor. Özel koleksiyonlarınızdaki ürünlerinizi tanıtmak için Collection Boost kullanılıyor.

ProductBoost

Mağazanızın en iyi ürünlerini tanıtan Product Boost, satın alma olasılığı en yüksek olan müşteriler ile en iyi etkileşim alan ürünlerinizi buluşturuyor.  

Wish’te satış yapmanın ücreti var mı?

Wish’te kayıt ücreti, aylık ya da yıllık abonelik ücreti bulunmuyor.  Profesyonel kullanıcılarından yalnızca satış yapıldığında ödeme alan Wish, satışlardan yüzde 15 komisyon alır; kargo ücretleri komisyon ücretinin içerisinde hesaplanır. Ayrıca satışlarınızdan alacağınız gelir payını satıcı kontrol panelinden kontrol edebilirsiniz. 

Wish’te kargolama ve depolama hizmetleri var mı?

Wish platformunda ürünlerinizi satmak için ayrıca bir depo tutmanıza yada kargo şirketiyle çalışmanıza gerek yok. Amerika ve Avrupa’da depolamama ve ekspresskargolama hizmetleri sunan Wish ile stok takibini ve müşteri memnuniyetini de kolaylıkla takip edebileceksiniz.  

FulfillmentByWish (FBW) nedir?

Envanterlerini ABD ve Avrupa’daki bir dizi FBW deposuna gönderen satıcılar, FBW depolarında diyalog halinde kaldıkları temsilciler üzerinden seçim, paketleme ve gönderim işlemlerinde Wish ile ayrıca iş birliği de yapabilirler. 

Wish Exspress kargolama

 FBW tarafından depolanan ürünlerin lojistik hizmeti de Wishekspress tarafından yapılabilir. Wishekspress ile dağılacak ürünler Wish mobil uygulaması yada wish.com üzerinde 3 kat fazla gösterime ulaşırlar.