Blog

Tüketicilerin Problemlerini Çözecek Ürünleri Araştırmak

İnternet üzerinden ürün satışı yapmak isteyenler ya da yeni ürün bulmak isteyenler çeşitli araştırma yöntemleri kullanıp satabilecekleri yeni ürünler bulabilirler. Farklı ve yeni ürünler, müşterilere ulaşmak konusunda etkili olabileceği gibi girilmesi hedeflenen pazarda da farklılık yaratmaya olanak tanır. Ancak doğru ürünleri bulmak da bu süreç içinde fazlasıyla önemlidir. Bu sebeple yeni araştırma yöntemleri bulmak, yeni ürünler bulma konusunda yardımcı olacaktır.

Tüketicilerin Problemlerini Çözecek Ürünleri Araştırmak

Yeni bir ürün araştırma yöntemleri içinde ilk sırada tüketici problemlerini odak noktasına almak konulabilir. Tüketiciler, kendilerine kolaylıklar sağlayan ve kendilerine günlük hayatları içinde bir çözüm sağlayan ürünlere talep gösterirler. Doğru reklam ve pazarlama stratejilerini kullanarak tüketicilerin sorunlarına dair nelerin çözüldüğü gösterildiğinde ürün satışları daha kolay ve etkili olmaktadır. Bu nedenle de ürün araştırması yapılırken öncelikli olarak tüketicilerin nasıl sorunlar ile karşılaştıklarını araştırmak ve sonrasında da söz konusu sorunları giderecek ürünleri araştırmak gerekir.

Hobilere ya da Kişisel Gelişim Ürünlerine Yönelmek

Yeni Bir Ürün Araştırma Nasıl Yapılır

Tüketici kesim, kendi özel yaşantılarında iş haricinde farklı hobiler ararlar. Kişisel gelişim veya eğlence amaçlı olarak yöneldikleri söz konusu hobilere dair ürünleri araştırmak tüketicilerin ilgisini çekmeyi sağlar. Bu çeşit hobileri hem tanınmak hem de hobi ürünlerini satabilmek adına içerik stratejileri ve farklı pazarlama stratejilerinden yararlanılabilir.

Araştırma yöntemleri hakkında çalışma yaparken hobiler üzerinde durmak, tüketicilerin kendi ilgi alanları için para harcamayı sevmelerinden dolayı ürün satışını yapan firmalara iyi sonuçlar sağlayabilir. Boş vaktini değerlendirmek ve kendine yatırım yapma amacında olan tüketici kitlesine bu sayede ulaşmak mümkündür.

Trendleri Önceden Yakalamak

Yeni bir ürün araştırma yöntemleri içinde trendleri yakalamak da vardır. Trendleri öncesinden görebilmek ya da en başında yakalamak da ciddi bir ürün araştırmasıdır ve sektörel takip gerektirir. Etkili ve doğru trendler yakalandığında bu ürünleri satışa sunan ilk firma olma şansı yakalanırsa ürünün satışını yapmak çok daha kolay olur.

Trend ürünler genel itibari ile vadesi kısa ürünler olduklarından dolayı vadesi fazla uzun olan iş planlarında yer almamaları olasıdır. Bununla birlikte ürüne olan talep oldukça arttığında pek çok şirket bu ürünleri satışa çıkarmaya başlayacaktır. Bu da ürünlerin değerini düşürürken ürüne gelen talebin de azalmasına sebep olabilir. Bununla ilgili en yakın örneklerinden birisi de birkaç yıl öncesinde popüler olan “stres çarkı” ürünüdür. En başlarda sayılı ölçüde firmanın satışa sundukları bu ürün, tüketiciler tarafından yoğun ilgi ile karşılaşınca birden her yerde satışa çıktı. Fakat bu trend de kısa vadeli bir trenddi.

Trend olan ürünler kısa vadeler için iyi kazanç sağlamayı mümkün kılabilir ancak trendin değişimi sonrasında tekrar yeni ürün araştırma yöntemleri ile farklı ürünler bulmak gerekir.

Ürün Yorumlarını Okumak

Yeni bir ürün araştırma yöntemlerinin içinde ürün yorumları okumak da yer alır. Ürün yorumları, yeni ürün arayışında olan satıcılara mevcuttaki ürünlere dair fikir vermekle beraber tüketicilerin ürünler ile ilgili görüşlerini de anlamayı sağlar. Tüketicilerden gelen söz konusu geri bildirimler aracılığı ile tüketicilerin beklentileri, istekleri anlaşılır ve o ürünlerin yerine sunulabilmesi mümkün olan alternatifler ile daha iyi ürünler araştırılmaya başlanır.

Kullanıcıların ürünlere dair görüşleri, ürün satıcılarını farklı alternatifleri araştırmaya yönlendireceğinden dolayı elde edilen veriler ile ürün araştırma çalışmaları daha özgün konular üzerine yoğunlaşır.

Anahtar Kelime Kullanmak

Yeni bir ürün bulmak için yapılan araştırma yöntemleri içinde bir de anahtar kelimelerden yararlanmak bulunur. Ürün, sektör ve tüketici davranışlarının özelliklerine göre anahtar kelimeler kullanıp farklı ürün grupları keşfedilebilir. Ürünlere dair kullanıcı yorumlarını okuyarak kullanıcıların problemlerine göre özel kelime araştırmaları yapılabilir, yorum yapılan ürünler ile ilgili kelimeler kullanılarak alternatif ürünler bulunabilir. Anahtar kelime araştırmasında aranma hacimleri incelenerek ürünlere dair ilgiyi görmek de mümkündür.

Sanal Pazaryerinde Ürün Araştırması Yapmak

Sanal Pazaryerinde Ürün Araştırması Yapmak

Sanal pazaryerinde en çok yorum almış olan, en çok satılmakta olan ve en popüler ürünler içinde arama yapmak da yeni ürün araştırma yöntemleri içinde kullanılabilecek yöntemlerden birisidir. Trendleri ve tüketici eğilimlerini takip etmek açısından da oldukça önemlidir.

Bu araştırmalar hem yurt dışındaki hem de Türkiye’deki online pazaryerleri üzerinden yapılabilir. Bu vesile ile henüz ülke sınırları içinde satışa sunulmamış olan ürünleri bulma şansı da daha kolay olur.