Blog

Yılbaşı için yapılan indirimler, senenin kapanışında satış adetleri ile ciroyu artırmak adına kullanılabilecek pazarlama ve satış stratejileri arasında yer almaktadır.  Sene sonu olduğundan dolayı, hedeflerin tutturulması ve eski stokların eritilmesi adına bu tür kampanyalardan yararlanmak önemlidir. Süreç boyunca kullanılabilecek birbirinden farklı pazarlama taktiği vardır. Bu içeriğimizde bu taktikler hakkında konuşacağız.

yil-basina-ozel-stratejiler-nelerdir

Bundle Ürün Kampanyaları

Yılbaşı indirimleri için bundle ürünler oldukça etkili olurlar. Birden fazla ürünün bir konsepte uygun olarak paket hâline getirildiği hediyeler bundle hediyelerdir. Yılbaşı zamanında tüketiciler birbiriyle alakalı olan ürünleri beraber satın alırlar. İlgili ürünler, aksesuarlar bundle ürün hâline getirildiğinde hem sepet ortalamasını artırır hem de stoktaki ürünlerin eritilmesine yardımcı olur.

Ürünler bundle olarak satın alınınca kullanıcıya belli bir oran ile indirim sağlanır, kampanyalarda bu ürünler ön plana çıkartılır. Ürün sayfalarında bu bundle ürünler listelenir ve kullanıcılar tekli ürün yerine bundle ürünlere yönlendirilir.

Web Sitesine Yılbaşı Teması Uygulamak

Yılbaşı indirimlerine özel bir landing page yapılacağı gibi genel site tasarımında da yılbaşını ön plana çıkartan bir tasarım yapılabilir. Tasarım ve görüntü olarak site tasarımını oluşturmak maliyetli ve zordur. Bu sebeple kampanya tanıtımlarını öne çıkartan banner tasarımları hazırlanıp ana sayfaya eklenebilir. Görsel açıdan ziyaretçilere bu şekilde ögeler sunmak, onların da yılbaşı kampanyalarını merakla bekleyip sayfaları inceleme isteklerini tazeler.

Ana sayfada Yılbaşındaki İndirimli Ürünleri Ön Plana Çıkarmak

Yılbaşı indirimleri boyunca indirimde olan kampanyalı ürünleri ana sayfada öne çıkartmak çok önemlidir. Böylece ziyaretçiler doğrudan bu kampanyalara yönlendirilmiş olur. Çok satan ürünler, favori ürünler ya da indirimli ürünler şeklinde kategori açarak ana sayfada bu ürünlerin dikkat çekmesi sağlanabilir.

Bütün bunlara ilave olarak kampanyalı ürünlerin hepsinin yer aldığı sayfalara yönlendirmede bulunacak banner çalışmaları yapılabilir ve ana sayfada öne çıkartılarak ziyaretçilerin yönlendirilmesi sağlanabilir.

yil-basina-ozel-stratejiler-nelerdir-nasil-yapilmalidir

Aciliyet Hissini Vurgulamak

Bu süreçteki kampanyalarda talep yaratmak için aciliyet hissini vurgulamak önemlidir. Kullanılacak en iyi pazarlama taktiklerinden birisidir. Aciliyet hissini vurgulama taktiği, kullanıcıların kampanyaya daha hızlı dönüş yapmalarını sağlar. Kullanıcılarda fırsatı kaçırma korkusunu uyandırmak adına aciliyet taktikleri içerisinde sıkça kullanılan “kısıtlı sayıda stok”, yakın kampanya bitiş tarihi gibi özellikler kullanılabilir.

Reklamlarda Yılbaşı Temalı Görsellere Yer Vermek:

Sosyal ağlarda reklam kampanyası oluşturulduğunda yılbaşıyla ilgili olarak görsel konseptler ile ilgili reklam oluşturmak ve yanız ürünü göstermek yerine kampanyaya ilgi çekebilecek bir içerik ile metin yazmak tüketicilerin dikkatini çeker. Düz beyaz fonlu fotoğrafların paylaşılması tüketicilerin ilgisini çekmekte yeterli olmaz. Bundan dolayı konsept fotoğraflar ile görseller hazırlamak reklamlardan daha fazla geri dönüşüm almayı sağlar.

Kampanya Zamanlarını İyi Belirlemek

Yılbaşı indirimlerini düzenlerken zamansal planlamayı iyi yapmak oldukça önemlidir. Firmaların pek çoğu bu süreçte indirim yapma yoluna gittiğinden işin nakliye sürecinde yoğunluk yaşanacaktır. Yılbaşı öncesinde siparişlerin müşterilere zamanında ulaşması için kampanya zamanları iyi belirlenmelidir.

Son Dakika Siparişlerini Hesaplamak

Yılbaşı alışverişlerini son güne bırakan tüketicilerin unutulmaması gerekiyor. Bu sebeple son dakika alışverişçileri için bundle ürünleri ön plana çıkarmak ya da hediyelik ürünlerin önerilerini sunmak bu gruba giren kişilerin hızlıca alışveriş yapabilmelerini sağlar.

Kampanya İçeriklerini Sosyal Medyada Paylaşmak

Yılbaşı indirimiyle ilgili içerikleri sosyal medya kanallarında organik şekilde paylaşmak da önemli adımlardan biridir. Reklamlar dışında organik olarak takipçilere bu fırsatlardan bahsetmek gerekir. Ürünlere özel olarak kampanya görselleri eklenebileceği gibi genel itibariyle kampanyaların tanıtımı niteliğinde görseller ya da videolar hazırlanabilir. Organik yollarla takipçi kitlesine ulaşılabilir.

E-Posta Pazarlamasından Faydalanmak

Eski müşterilerin de kampanyalardan haberdar olabilmeleri için e-posta pazarlama çalışması yapılabilir. Farklı demografik yapılarda olan ve alışveriş geçmişlerine göre birbirinden farklı e-posta kampanyalarına odaklanılabilir. Böylece mevcut müşteri kitlesi biliçlendirilir ve onlar da siteyi ziyaret edebilir.