Blog

Yılbaşına Özel E-Ticaret Sitenizi Nasıl Yönetmelisiniz?

Özel günler ve tarihlerden önce sokaklar gibi sanal mağazalarda da hummalı bir hazırlık oluyor. Yaklaşan yeni yıl ve yılbaşı dönemi alışverişleri için e-ticaret sitelerinde de değişiklikler yapılıyor. 2022 yılıyla birlikte e-ticaret alışveriş hacminin trilyon dolarlara ulaşması bekleniyor. 2022 yılbaşı alışverişine sizler de sanal mağazalarınızı özenle hazırlamalısınız. Peki, bu dönemde yılbaşı alışverişi için sanal mağazalarda ne gibi güncellemeler yapılmalı? E-ticarette yılbaşı alışverişi nasıl yönetilir? İşte bu sorular web sitesi yöneticilerinin aklını karıştırıyor. Adım adım yılbaşına özel e-ticaret sitesi yönetim rehberini sizin için hazırladık.

Yeni yıla özel hazırlanan paketler, renkler, hediyeler… Aralık ayı ile birlikte tüm dünyayı yeni yıl heyecanı sarıyor. 2022 yılının ilk gecesinde sevdiklerimizle hediyeleşmenin, kendimize yepyeni kıyafetler ve eşyalar almanın yeni yılda uğur getireceğine inanılıyor. Sanal dünyadaki alışveriş merkezlerinin her birinde yeni yıl kampanyaları, yılbaşı indirimleri ve 2022 çekilişleri düzenleniyor. Sanal mağazanızı yeni yıla hazırlarken dikkat edeceğiniz detaylar ile bu dönemi en karlı şekilde yönetebilirsiniz.

Sanal Mağazada Stok Kontrolü

Özel günlere özel kampanyalar ve indirimler ile satış oranlarındaki artış, normal dönemin iki katına ulaşabiliyor. Bu dönemde gelecek talebi karşılamak adına ilk olarak stok güncellemelerinizi ve ürün tedariklerinizi yapmanız büyük önem taşıyor. Normalde sattığınız ürünlerin yanı sıra ürün gamınıza yılbaşı temalı ürünler ya da yeni yıl paketleri ekleyebilirsiniz. Müşterileriniz yılbaşı ve indirim döneminde bazı ürünleri fazla sayıda almak isteyebileceği gibi yeni ziyaretçilerin de sitenizi keşfedebileceğini göz önüne almalısınız. e-ticaret sitenizi yılbaşına hazırlarken stok yönetimini ve güncellemenizi iyi planlayın.

Sanal Mağazanızı Süsleyin

E-ticaret siteleri de yılbaşı gibi özel günlerde yeniden tasarlanabilir. Ana sayfaya eklenen yılbaşı süsleri, ürünlerin yanındaki küçük hediye paketi görselleri gibi detaylar müşterilerinizi sanal mağazanızdan alışveriş yapmaya teşvik eder. Yılbaşı alışverişlerinin Aralık ayında yapılmaya başlandığı düşünülürse, web sitenizi yılbaşından iki hafta önce yeni tasarımı ile güncellemeniz faydalı olacaktır. Yeni yıl hissi ziyaretçilerinizde yeni başlangıçlar ve umut ruhunu uyandırır. Bu his ile sayfanızda keyifle vakit geçirirler. e-ticaret sitenizi yılbaşına hazırlarken mağazanızı yeni yıl tasarımları ve 2022 süsleri ile renklendirin.

Kampanya ve İndirimleri Belirleyin

Yılbaşı dönemine e-ticaret sitenizi hazırlarken ürünlerinizde indirimler ve belirli kampanyalar yapabilir hatta çekilişler düzenleyebilirsiniz. Sitenizi düzenlemeden önce kampanya ve indirimlerinizi belirlemelisiniz. Ürünlerinizin eski fiyatların üzerini çizerek ya da indirim yüzdesini göstererek, alışverişi cazip hale getirebilir ve ziyaretçilerinizi satışa yönlendirebilirsiniz. Yılbaşına özel, yeni yıla özel, yeni yıl indirimi gibi ifadeler ile hazırlanan kampanyalarınızı gören kullanıcılarda “ürünü şu an almalıyım” algısının oluşacağını bilerek yeni yıl alışveriş dönemini avantaja çevirebilirsiniz. Kampanyaları sitenize yerleştireceğiniz pop-up görselleri ile etkileyici hale getirin. e-ticaret sitenizi yılbaşına hazırlarken kampanya ve indirimlerinizi önceden belirleyin ve hazırlayın.

Tanıtım ve Sosyal Medya ile Duyurun

Yılbaşı döneminde indirim ve kampanyalar düzenlediğinizi kullanıcılarınıza ve potansiyel müşterilerinize ulaştırın. Mail ve SMS hizmetleri ile ilk olarak üyelerinize ulaşın. Günümüzde insanlar günde 3 saatlerini sosyal medyaya ayırdığı belirtiliyor. Bunu göz önüne alarak etkileyici sosyal medya tanıtımları hazırlayabilir ve sosyal medya reklamları ile ortaklık yapabilirsiniz. e-ticaret sitenizi yılbaşına hazırlarken kampanyalarınızı mail, SMS ve sosyal medya reklamları ile müşterilerinize duyurun.

Ekibinizi Genişletin

Yeni yıl kampanyaları ile site ziyaretlerini ve dolayısıyla satış diyaloglarının artacağını unutmayın. Sitenize ürünler hakkında yorumlar, sorular gelebilir; satışların hızla kargolanması gerekebilir. Bu sebeple satış ve kargo ekibiniz yeterli değilse, ekibe yeni kişileri dahil edin. Online alışverişin hızlı alışveriş olduğu ve ürünlerin yılbaşından önce kişilere ulaşması gerektiğini unutmayın. Bu dönemde hızlı çözüm sunulan kullanıcılar memnun olacakları için, yıl içinde tekrar sayfanızı ziyaret edecektir. e-ticaret sitenizi yılbaşına hazırlarken ekibinizdeki kişi sayısını arttırın.

Herkese 2022’de bol satışlar dileriz. 

İlgili İçerik: Yılbaşında E Ticaret Siteleri İçin Sosyal  Medya Yönetimi