Blog

Z Kuşağı İçin Etkili Pazarlama Stratejileri

Araştırma şirketi Ipsos tarafından 2 bin 4 katılımcıyla gerçekleştirilen araştırmaya göre, Z kuşağı sosyal medyayı son derece aktif kullanıyor. Günde ortalama 3 saat 19 dakikasını online platformlarda geçiren Z Kuşağı gençlerinin yalnızca yüzde 5’i sosyal medyada yer almıyor.  Bu durum doğal olarak pazarlamada rotayı dijitale çeviriyor. Peki, Z Kuşağı için etkili pazarlama stratejiler neler? Z Kuşağının beklentilerini karşılamak için neler yapmak gerekir?

Gözünü online dünyaya açan Z kuşağında 15-24 yaş aralığındakilerin yüzde 92’si WhatsApp, yüzde 91’i Instagram, yüzde 85’i YouTube kullanıyor. Gençlerin sadece yüzde 5’i sosyal medyada yer almıyor. Bu veriler Ipsos araştırma şirketinin gerçekleştirdiği kapsamlı araştırmanın verileri. Gartner’a göre ise Z kuşağı, yaklaşık 143,2 milyar dolarlık satın alma gücüne sahip ve bu durum elbette pazarlamacıların gözünden kaçmıyor. Ancak dijital pazarlama veya etkili pazarlama stratejilerine değinmeden önce Z Kuşağının özelliklerinin altını çizmekte fayda var. Z kuşağı kimdir sorusunun cevabı şöyle: 1995 yılı ve sonrasında doğanlar için bugün Z Kuşağı deniyor. Z Kuşağı bugün tüm tüketicilerin yüzde 40’ını oluşturuyor. Sekiz saniyelik bir dikkat süresine sahipler. Yani dikkatini çektiniz çektiniz, yoksa Z kuşağı bireyinin yalnızca ardından bakmakla yetinirsiniz. Bu kuşağın yüzde 95’i bir akıllı telefon sahibi. Markaya değil, özgün markalara değer veriyorlar. Pragmatizm onların yaradılışında var. İşte Z Kuşağına yönelik pazarlama stratejileri!

Özgün Olun

Z Kuşağı bugün hem müşterilerinizin büyük bir kısmı demek hem de eğer doğru anlaşılmazlarsa potansiyel müşteri kaybı demek. Daha önce de belirttiğimiz gibi Z Kuşağı markaya değer veriyor ama özgün olması kaydıyla… Aynı zamanda markanızı yansıtan her şeyin de anlamlı ve özgün olması da önemli. Buna pazarlama stratejileri, oluşturduğunuz içerikler, düzenlediğiniz kampanyalar da dahil. 

Sosyal Medyayı Etkin Kullanın

Z Kuşağının hayatı ağırlıklı olarak sosyal medyada yaşadığını unutmayın. Sevdiği her şeyi sosyal medya kanalları üzerinden takip eden Z Kuşağının sizi “like”laması için sosyal medyada aktif olmanız ve pazarlama faaliyetlerinde bu yeni nesil gücü kullanmanız gerekiyor. YouTube, Instagram, TikTok gibi platformlar Z kuşağı arasında popüler sosyal medya platformları olarak karşımıza çıkıyor. Markanızın sosyal medyadaki etkinliği Z kuşağı için oldukça önemli!

Hızlı Olmalısınız

Z Kuşağına verdiğiniz mesaj hem ilgi çekici olmalı hem de bu mesajı çok hızlı vermelisiniz. En başta söylediğimiz 8 saniye kuralını unutmayın. Z Kuşağının sekiz saniyelik dikkat süresini kaçırırsanız işiniz bir hayli zorlaşabilir. Onlara hitap etmeyen, beklentilerini hızlı ve anlamlı bir şekilde karşılamayan içerikleri ve deneyimleri umusamıyor ve bu tarz durumlara enerjilerini harcamıyorlar.

E-posta yollayın

Söz konusu Z kuşağı olunca sosyal medya ile iş bitmiyor. Hayatının büyük bir kısmını çevrimiçi geçiren yeni nesle elektronik porta ile de ulaşabilir ve etkileşim yaratabilirsiniz. Z kuşağı temsilcileri elektronik postalarını gğnde en az bir kere kontrol ediyor. İndirim kampanyalarınızı, kişiselleştirilmiş tema ve mesajlarla Z kuşağına iletmeniz onların aklında yer edinmenize büyük destek sağlayabilir. Buna e-porta pazarlaması deniyor.

Video İçerikler Olmazsa Olmaz

Günümüzde video paylaşımları fotoğraf paylaşımlarının önüne geçmiş durumda diyebiliriz. Bu nedenle Z Kuşağı özellikle YouTube’u oldukça etkin kullanıyor. YouTube başta olmak üzere, Instagram ve Facebook gibi platformlarda Z kuşağının dikkatini çekecek videolar yayınlayabilirsiniz.

Onlar İçin Deneyim Tasarlayın

Z kuşağı satın almadan önce araştırıyor. Ancak bu araştırma sırasında yaşadığı deneyimleri ürünün markası ve fiyatının önüne koyuyor. Bu yüzden Z kuşağına bir ürün ve hizmet satarken onlara iyi bir deneyim yaşatmanız oldukça önem taşıyor. Deneyim tasarımı ekipleri kurmak günümüzün pazarlama stratejilerinden biri haline geldi bile. 

Tüm bunları yaptığınız zaman Z kuşağını ne kadar iyi anladığınızı onlara göstereceksiniz. Ancak her şeyin başında çok önemli bir kriteri gözden kaçırmayın; ekibinizde mutlaka Z kuşağından birilerine yer açmalısınız!